Takács András

Modern vállalatértékelés


Egy szakmailag megalapozott értékelési jelentés / aggálytalan szakvélemény jellemzői

Az előző alfejezetben leírt gondolatok célja annak szemléltetése volt, hogy a szakirodalom, a nemzetközi gyakorlati standardok és a példaként hozott német helyi standardok között mindössze kisebb eltérések mutatkoznak, a lényegi pontokon (alapelvek, alkalmazható megközelítések, számítási módszerek) a szakirodalom és a nemzetközi értékelési gyakorlat egybevág. Ezt a tényt alapul véve meggyőződésem, hogy a hazai környezetre vonatkoztatva is kialakítható egy egységes módszertan, melyet alkalmazva az értékelő olyan dokumentumot ad ki a kezéből, ami a későbbi üzleti tárgyalások során, vagy akár peres eljárásokban megállja a helyét, és szakmai/módszertani szempontból támadhatatlannak, aggálytalannak bizonyul. Hogy mitől is lesz ilyen az elkészült dokumentum? Erre igen érzékletes definíciót ad Csirmaz (2014), aki az igazságügyi szakértők által készített szakvéleményekre vonatkozóan a következőképpen fogalmazza meg az aggálytalan szakvélemény jellemzőit: „Aggálytalannak egy szakvélemény akkor tekinthető, ha egyértelmű, szabatos, részletesen megindokolt, hiánytalan és ellentmondásmentes. A bizonyított tényekkel összhangban álló, helyessége, szakszerűsége felől nincs semmi kétség és megállapításai, következtetései korszerű szakmai ismeretekre, szakirodalmi hivatkozásokra épülnek. A fentiekhez fontosnak vélem még azt hozzátenni, hogy az aggálytalanságnak – a bírói gyakorlat szerint – a bíróság és a felek részéről történő követhetőség, ellenőrizhetőség is fontos követelménye.” Úgy gondolom, hogy ezek a követelmények nemcsak az igazságügyi szakértői véleményekkel szemben, hanem bármilyen más értékelési dokumentummal szemben is támaszthatók, legyen szó akár felkért tanácsadóként, akár magánszakértőként készített vállalatértékelésről, értékelési jelentésről.

Modern vállalatértékelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 663 4

A vállalatértékelés az üzleti tudományok önálló területeként több mint egy évszázados múltra tekint vissza. Az eltelt évtizedek során kutatók százait foglalkoztatta az a kérdés, hogy miként lehet a vállalat, illetve a vállalati üzletrész valódi, belső értékét definiálni és meghatározni, ami a szakterület jelentős fejlődését, nagy jelentőségű tudományos eredmények megszületését eredményezte. A vállalatértékelés azonban jóval több egy elméleti tudománynál, hiszen a cégértékbecslés komoly gyakorlati jelentőséggel bír a mindennapi gazdasági életben, legyen szó akár adásvételi ügyleteket, vállalati fúziókat, átszervezéseket, menedzsmentkompenzációs-rendszerek kidolgozását megalapozó üzleti tanácsadásról, befektetési tanácsadásról vagy peres eljárásokban végzett igazságügyi szakértői, illetve magánszakértői tevékenységről.

A könyvben a szerző saját oktatói, kutatói és gyakorlati tapasztalatára építve kettős célt valósít meg. Egyrészt a felsőoktatásban tevékenykedő oktatók, kutatók, hallgatók vagy egyszerűen csak a téma iránt érdeklődők számára tudományos igényességgel összeállított áttekintést ad a vállalatértékelés tudományának jelenlegi állásáról és a széles körben ismert nemzetközi gyakorlati standardokról. Ugyanakkor anonimizált, de minden esetben valós értékelési szituációt szemléltető példákon, esettanulmányokon keresztül a szakmában dolgozó gyakorlati szakemberek számára olyan modern gyakorlati ismereteket közvetít, amelyek felhasználásával a mai kor kihívásainak megfelelő, magas színvonalú, szakmai vitákban biztonsággal megvédhető értékelési jelentések, szakvélemények készíthetők.

Hivatkozás: https://mersz.hu/takacs-modern-vallalatertekeles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave