Szanyi Miklós, Szunomár Ágnes, Török Ádám (szerk.)

Trendek és töréspontok II.


Kevés multinacionális vállalat

Általánosságban elmondható, hogy a külföldi leányvállalatokkal rendelkező, relatíve nagy méretű cégek meglehetősen ritkák a visegrádi országokban. Csehországban a ČEZ egy állami tulajdonú regionális multinacionális vállalat, melynek leányvállalatai vannak Bulgáriában (4 felvásárlás 2005-ben és 2006-ban), Romániában (2005-től), Lengyelországban (2006-tól), Magyarországon (közel 8%-os tulajdoni részesedés a MOL-ban), Szlovákiában, Törökországban és Albániában.1 A többi fontos külföldi befektetőhöz tartozik még a Zentiva a gyógyszeriparban és a Skoda az autóiparban, melyek eredetileg cseh cégek voltak, de most már a francia Sanofi és a német Volkswagen tulajdonában vannak, tehát már nem cseh irányításúak (Zemplinerova, 2012). Jelentősek ezenfelül – az előzőekben mutatott statisztikáknak megfelelően – a pénzügyi holdingvállalatok, amelyeknek sokszor külföldön van a központjuk, de ellenőrző tulajdonosuk cseh (Sass–Vlčkova, 2019). Az Ihned (2019) szerint majdnem 13 ezer olyan cseh cég van, amely adóparadicsomokban bejegyzett vállalat tulajdonában működik. A külföldön is befektető cseh cégek közül tulajdonképpen csak három, a ČEZ (energia), az Agrofert (vegyipar) és az EPH (energia) központja van Csehországban. Ha ugyanakkor megnézzük a leggazdagabb cseh magánszemélyek listáját, a tíz leggazdagabb cseh cégei közül hétnek van külföldön a központja, pl. a PPF-csoportnak (pénzügy; Hollandia), KKCG (energia, beruházás; Svájc), CPI (ingatlan, Luxemburg), Sev.en Commodities (energia, Liechtenstein), Penta Investments (beruházás, Ciprus), Avast (szoftver, Nagy-Britannia) (Sass–Vlčkova, 2019). Az ő külföldről külföldre megvalósított beruházásaik természetesen nem szerepelnek a cseh nemzeti bank adataiban, vagyis a cseh multinacionális cégek jelentősége sokkal nagyobb lehet, mint eddig gondoltuk – habár kapcsolatuk a „valódi” anyaországgal a fentieknek megfelelően lazább, mint ha ott lenne a székhelyük.

Trendek és töréspontok II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 655 9


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A kötet a Világgazdasági Tudományos Tanács második, 2019/20-as évadában megvitatott világgazdasági elemzéseket tartalmazza. Az évad során olyan érdekes és aktuális világgazdasági jellegű témák kerültek a Tanács elé, amelyek vagy a kelet-közép-európai régióval foglalkoznak, vagy olyan térségek gazdasági helyzetére, kihívásaira koncentrálnak, amelyek az utóbbi időben Magyarországon is a tudományos érdeklődés homlokterébe kerültek. Az előadók és opponensek – tehát a kötet későbbi szerzői – különböző szempontokból dolgozták fel az egyes témákat, így a közgazdasági megközelítések mellett megjelenik a történészi, bölcsészettudományi, sőt az üzleti aspektus is.

A kötet fejezetei a világ különböző régióra, országaira fókuszálnak, mégis van bennük közös vonás: a megkésett, de sikeres iparosodás nem mindig felhőtlen utóéletét tárják fel. Különösen Törökország és Brazília, de váltakozva több közép-európai ország is felzárkózási sikertörténetnek számított az ezredforduló táján, amit a gyors GDP-növekedés mellett az exportszerkezet látványos átalakulása és a globális értékláncokba való sikeres bekapcsolódás fémjelzett. Mindezt azonban növekvő társadalmi egyenlőtlenségek, környezeti problémák és olykor a politikai instabilitás tünetei kísérték.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szanyi-szunomar-torok-trendek-es-torespontok-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave