Szanyi Miklós, Szunomár Ágnes, Török Ádám (szerk.)

Trendek és töréspontok II.


Külgazdasági orientációváltás?

Az akadozó EU-csatlakozási folyamat, valamint a 2008-as világgazdasági válság következményei komoly hatással voltak az európai gazdaságokra, és visszavetették az importkeresletet, ami a törökök szempontjából egyre inkább megkérdőjelezte az európai integráció prioritását. Az új külpolitikában, amely Törökország stratégiai súlyát és helyzetét hangsúlyozta, az egyoldalú euroatlanti kötődést felváltotta egy multidimenzionális megközelítés. A hivatalos török kommunikációban továbbra is az Európai Unió és a nyugati szövetség jelenti a központi irányultságot, hiszen az ország a NATO-nak és az Európai Tanácsnak a tagja, az Európai Uniónak pedig tagjelöltje, ám a gazdasági folyamatokban, a külpolitikai akciókban és a kormányzati retorikában egyre meghatározóbbá vált az új stratégia.

Trendek és töréspontok II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 655 9


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A kötet a Világgazdasági Tudományos Tanács második, 2019/20-as évadában megvitatott világgazdasági elemzéseket tartalmazza. Az évad során olyan érdekes és aktuális világgazdasági jellegű témák kerültek a Tanács elé, amelyek vagy a kelet-közép-európai régióval foglalkoznak, vagy olyan térségek gazdasági helyzetére, kihívásaira koncentrálnak, amelyek az utóbbi időben Magyarországon is a tudományos érdeklődés homlokterébe kerültek. Az előadók és opponensek – tehát a kötet későbbi szerzői – különböző szempontokból dolgozták fel az egyes témákat, így a közgazdasági megközelítések mellett megjelenik a történészi, bölcsészettudományi, sőt az üzleti aspektus is.

A kötet fejezetei a világ különböző régióra, országaira fókuszálnak, mégis van bennük közös vonás: a megkésett, de sikeres iparosodás nem mindig felhőtlen utóéletét tárják fel. Különösen Törökország és Brazília, de váltakozva több közép-európai ország is felzárkózási sikertörténetnek számított az ezredforduló táján, amit a gyors GDP-növekedés mellett az exportszerkezet látványos átalakulása és a globális értékláncokba való sikeres bekapcsolódás fémjelzett. Mindezt azonban növekvő társadalmi egyenlőtlenségek, környezeti problémák és olykor a politikai instabilitás tünetei kísérték.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szanyi-szunomar-torok-trendek-es-torespontok-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave