Szanyi Miklós, Szunomár Ágnes, Török Ádám (szerk.)

Trendek és töréspontok II.


Bevezetés

A modern Török Köztársaság a nemzetállamok létrejöttének hosszú évszázada lezárásaként 1923-ban jött létre az első világháborúban vesztes Oszmán-török Birodalom maradékán.1 Bár a birodalmat „Európa beteg embereként jellemezték” – annak a megkésett modernizációnak ellenére, mely a birodalom utolsó évszázadát jellemezte –, az európai történelmet évszázadokon át meghatározó hatalom volt, melyre ugyanakkor az európai politikai és eszmei irányzatok komoly hatást gyakoroltak, részben éppen európai területein, elsősorban a Balkánon keresztül. Az Oszmán Birodalom utolsó évszázadában az ún. tanzimat korszakot (1839–1876) az európai mintára bevezetett reformok jellemezték: az új intézmények, az egységes adórendszer, az új iskolarendszer és az újjászervezett hadsereg az európai eszmék hatásait tükrözték, és mintegy előre vetítették a modern török állam képét. A későbbi Török Köztársaság szempontjából mégis talán a legfontosabb szellemi irányzat a nacionalizmus volt, mely az alattvalói lojalitás helyébe az állampolgári, méghozzá a nemzetállamhoz fűződő állampolgári lojalitást helyezte előtérbe. Ennek hordozója a 19–20. század fordulójára főleg a török értelmiség és a hadsereg tisztikara volt, hiszen a birodalom európai területein ők találkoztak először az európai eszmeáramlatokkal. Ugyanakkor a hatás-ellenhatás kettősségét mi sem mutatja jobban, mint hogy a Balkán nacionalizmusai tulajdonképpen a mai napig tükrözik, ha csak maradványokban is, az Oszmán Birodalom hatását, amely az iszlám gyakorlatának megfelelően a kisebbségeket vallási alapon értelmezte. Így a balkáni népek nemzeti törekvéseiket a birodalmon belül a vallási másságban fogalmazták meg, és szerveződésük helyszínei is tipikusan a templomok voltak.

Trendek és töréspontok II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 655 9


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A kötet a Világgazdasági Tudományos Tanács második, 2019/20-as évadában megvitatott világgazdasági elemzéseket tartalmazza. Az évad során olyan érdekes és aktuális világgazdasági jellegű témák kerültek a Tanács elé, amelyek vagy a kelet-közép-európai régióval foglalkoznak, vagy olyan térségek gazdasági helyzetére, kihívásaira koncentrálnak, amelyek az utóbbi időben Magyarországon is a tudományos érdeklődés homlokterébe kerültek. Az előadók és opponensek – tehát a kötet későbbi szerzői – különböző szempontokból dolgozták fel az egyes témákat, így a közgazdasági megközelítések mellett megjelenik a történészi, bölcsészettudományi, sőt az üzleti aspektus is.

A kötet fejezetei a világ különböző régióra, országaira fókuszálnak, mégis van bennük közös vonás: a megkésett, de sikeres iparosodás nem mindig felhőtlen utóéletét tárják fel. Különösen Törökország és Brazília, de váltakozva több közép-európai ország is felzárkózási sikertörténetnek számított az ezredforduló táján, amit a gyors GDP-növekedés mellett az exportszerkezet látványos átalakulása és a globális értékláncokba való sikeres bekapcsolódás fémjelzett. Mindezt azonban növekvő társadalmi egyenlőtlenségek, környezeti problémák és olykor a politikai instabilitás tünetei kísérték.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szanyi-szunomar-torok-trendek-es-torespontok-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave