Szanyi Miklós, Szunomár Ágnes, Török Ádám (szerk.)

Trendek és töréspontok II.


Elméleti keret

A latin-amerikai és kifejezetten a brazil fejlődési út elemzése során többnyire a régió, illetve az ország világgazdasághoz való aszimmetrikus kapcsolódását vagy az állam gazdasági szerepvállalásának kiterjedtségét, milyenségét, változását szokták kiemelni. Mindkét irányzat kiterjedt irodalommal és számos helytálló meglátással rendelkezik, ugyanakkor nézetünk szerint hiányos, egyoldalú képet ad a latin-amerikai gazdaságok működéséről, a társadalmi és gazdasági fejlettség terén mérhető lemaradás okairól. A latin-amerikai és kifejezetten a brazil fejlődési sajátosságok további fontos szelete a magánszektor működési mechanizmusa, logikája nézetünk szerint kiemelkedő jelentőséggel bír, ha célunk a brazil gazdaság útfüggőségének jobb megértése. Ez ugyanis jól rávilágít napjaink politikai, gazdasági és társadalmi problémáinak hátterére, intézményi beágyazottságára is. Ez utóbbi szempont integrálásához a kiindulópontot az összehasonlító intézményi elemzés jelenti, a tágan értelmezett és hosszú hagyományokkal rendelkező komparatív kapitalizmus iskolája. Ezen belül a jelen írásban kifejezetten a kapitalizmus sokfélesége (Varieties of Capitalism – VoC) irányzatára támaszkodunk, amely a vállalatközpontú elemzésével, az intézményi struktúrák feltérképezésével jól kiegészíti a korábbi, hagyományos (államközpontú) megközelítéseket.

Trendek és töréspontok II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 655 9


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A kötet a Világgazdasági Tudományos Tanács második, 2019/20-as évadában megvitatott világgazdasági elemzéseket tartalmazza. Az évad során olyan érdekes és aktuális világgazdasági jellegű témák kerültek a Tanács elé, amelyek vagy a kelet-közép-európai régióval foglalkoznak, vagy olyan térségek gazdasági helyzetére, kihívásaira koncentrálnak, amelyek az utóbbi időben Magyarországon is a tudományos érdeklődés homlokterébe kerültek. Az előadók és opponensek – tehát a kötet későbbi szerzői – különböző szempontokból dolgozták fel az egyes témákat, így a közgazdasági megközelítések mellett megjelenik a történészi, bölcsészettudományi, sőt az üzleti aspektus is.

A kötet fejezetei a világ különböző régióra, országaira fókuszálnak, mégis van bennük közös vonás: a megkésett, de sikeres iparosodás nem mindig felhőtlen utóéletét tárják fel. Különösen Törökország és Brazília, de váltakozva több közép-európai ország is felzárkózási sikertörténetnek számított az ezredforduló táján, amit a gyors GDP-növekedés mellett az exportszerkezet látványos átalakulása és a globális értékláncokba való sikeres bekapcsolódás fémjelzett. Mindezt azonban növekvő társadalmi egyenlőtlenségek, környezeti problémák és olykor a politikai instabilitás tünetei kísérték.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szanyi-szunomar-torok-trendek-es-torespontok-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave