Szécsényi András, Zsidi Vilmos (szerk.)

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig


SZISZ

A Közgáz Egyetemi Tanácsában – az ifjúsági élet színessége, a diákság eszmei érdeklődésének látható kiszélesedése hatására – már 1984 decemberében felmerült, hogy néhány év múlva esetleg új szakkollégium alakulhat.1 A Széchenyi István Szakkollégiumot végül 1987 februárjában alapították. Küldetésük: kritikus társadalomtudományi és közgazdaság-tudományi felkészültség, gondolkodás, a közművelődés elősegítése, nyitott, innovatív, demokrata értelmiségivé és autonóm közösségi lénnyé válás elősegítése.2 Előzménye az 1980 augusztusában B. Kiss Tamás és Moldovai Viktor által az egyetemen létrehozott Közép-Európa Kör, amely Közgáz Társadalomtudományi Klubbá alakulva klubestjein, előadásain a térség problémáit állította a fókuszba. A klubestek sikerén felbuzdulva, valamint a meglévő szakkollégiumi helyek szűkösségét tapasztalva 1986. október 26-án a Klub egyes tagjai – köztük Andor László, Gurmai Zita, Németh Zsolt és Csermely Ágnes – elhatározták egy új szakkollégium megalapítását, amelynek szervezeti mintáját a Rajk és a TEK adta. A hivatalosan a Klub gyöngyösi táborában, 1987. február 22-én megalakult szakkollégium később kidolgozott alapszabályait az Egyetemi Tanács 1988. február 1-jén fogadta el,3 szervezeti és működési szabályzatát pedig március 7-én.4 Ezzel a SZISZ az egyetem harmadik szakkollégiuma lett. Gyors fejlődését és súlyát mutatta, hogy az 1987. nyári pápai ifjúsági tábort a SZISZ a Bibó és a Rajk szakkollégiumokkal közösen szervezte meg.5

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 674 0

A „Közgáz” történetéről jelen kötet az első összefoglaló tudományos munka. További újdonsága, hogy első ízben kezeli egységben a Budapesti Tudományegyetemi Közgazdaságtudományi Kar (1920-1934), a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közgazdaságtudományi Kara (1934-1948), a Magyar Közgazdaságtudományi Egyetem (1948-1953), a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem (1953-1990), a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem (1990-2000) a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (2000-2003) és a BCE (2003-) történetét. A kötet célja, hogy átfogó módon láttassa a 100 éves múlt egyetemtörténetét, függetlenül a politikai-gazdasági rendszerek változásaitól.

A többnyire történeti alapkutatásokra építő könyv lábjegyzetekkel, forrás- és bibliográfiával, fényképválogatással, szervezeti ábrákkal, névmutatóval, archontológiával segíti olvasóit. A meglehetősen heterogén forrásadottságok befolyással vannak a kötet felépítésére és módszertanára egyaránt. A fejezetek többsége jórészt levéltári forrásokra építő szervezettörténeti jellegű, ám bizonyos esetekben lehetőség nyílik narratív források használatára és társadalomtörténeti fókusz megjelenítésére is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zsidi-szecsenyi-a-budapesti-corvinus-egyetem-es-elodintezmenyei-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave