Szécsényi András, Zsidi Vilmos (szerk.)

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig


A fiumei Kiviteli Akadémia

1912-ben új intézménnyel gazdagodott a hazai közgazdasági-kereskedelmi felsőoktatás. Fiuméban megnyílt a magyar királyi Kiviteli Akadémia.1 Ennek szükségességét már 1906-ban felvetette az ottani felsőkereskedelmi iskola egyik tanára,2 de csak 1911 tavaszán tárgyaltak róla részletesen, majd kétéves akadémiai intézményként kezdte meg munkáját. Elsősorban a gyakorlati képzés erősítését tartották fontosnak, és tantervét is ennek megfelelően alakították ki. Az első évfolyam tantárgyai a következők voltak: Közgazdaságtan, Kereskedelmi jog, Közgazdasági földrajz, Tengeri kereskedelmi ismeretek, A nemzetközi kereskedelem technikája, Könyvvitel, Magyar kereskedelmi levelezés, Kereskedelmi számtan, Olasz, Angol, Francia nyelv és kereskedelmi levelezés, Gyorsírás, Gépírás. A második évfolyam tantárgyai a következők: Kereskedelmi politika, Vámkezelés, Vasúti díjszabás, Szociális politika, Értékpapír-jog, Áruismeret, Gyakorló iroda, Olasz, Német, Angol nyelv, Gyorsírás, Gépírás. Mint a szervezeti szabályzat írta: „Az iskola legfőbb célja, hogy olyan általános kereskedelmi szakműveltséggel, gyakorlati tudással és nyelvismerettel rendelkező egyéneket neveljen, akik képesek az ország külföldi kereskedelmét bel- és külföldi (tengerentúli) piacokon lebonyolítani, különös tekintettel a Fiumén keresztül vezető export- és importkereskedelemre.”3 Fontos megjegyezni, hogy Fiume esetében is beiktatták a tantervbe a diákok nyári tanulmányi útjait, de ez csak 1913 nyarán valósult meg, később pedig a háború miatt már nem volt rá lehetőség.4

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 674 0

A „Közgáz” történetéről jelen kötet az első összefoglaló tudományos munka. További újdonsága, hogy első ízben kezeli egységben a Budapesti Tudományegyetemi Közgazdaságtudományi Kar (1920-1934), a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közgazdaságtudományi Kara (1934-1948), a Magyar Közgazdaságtudományi Egyetem (1948-1953), a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem (1953-1990), a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem (1990-2000) a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (2000-2003) és a BCE (2003-) történetét. A kötet célja, hogy átfogó módon láttassa a 100 éves múlt egyetemtörténetét, függetlenül a politikai-gazdasági rendszerek változásaitól.

A többnyire történeti alapkutatásokra építő könyv lábjegyzetekkel, forrás- és bibliográfiával, fényképválogatással, szervezeti ábrákkal, névmutatóval, archontológiával segíti olvasóit. A meglehetősen heterogén forrásadottságok befolyással vannak a kötet felépítésére és módszertanára egyaránt. A fejezetek többsége jórészt levéltári forrásokra építő szervezettörténeti jellegű, ám bizonyos esetekben lehetőség nyílik narratív források használatára és társadalomtörténeti fókusz megjelenítésére is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zsidi-szecsenyi-a-budapesti-corvinus-egyetem-es-elodintezmenyei-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave