Szécsényi András, Zsidi Vilmos (szerk.)

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig


Budapesti Egyetemi Szövetség (BESZ)

Az első integrációs elképzelés a kilencvenes évek elején fogalmazódott meg, mégpedig pragmatikus okokból. Négy budapesti felsőoktatási intézmény, a Budapesti Műszaki Egyetem (BME), a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem (BKE), a Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem (KÉE), továbbá az Államigazgatási Főiskola (ÁF) 1991 tavaszán közösen beadott egy FEFA-I. és PHARE-pályázatot, amelyhez készített egy szándéknyilatkozatot a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemi Szövetség (BMGESZ) megalapítására. A szándéknyilatkozat kimondja, hogy „a konföderációs alapon társult autonóm egyetemek önállóságukat megőrzik”, de az együttműködés „elvezethet az egységes universitas kialakulásához” is.1

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 674 0

A „Közgáz” történetéről jelen kötet az első összefoglaló tudományos munka. További újdonsága, hogy első ízben kezeli egységben a Budapesti Tudományegyetemi Közgazdaságtudományi Kar (1920-1934), a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közgazdaságtudományi Kara (1934-1948), a Magyar Közgazdaságtudományi Egyetem (1948-1953), a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem (1953-1990), a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem (1990-2000) a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (2000-2003) és a BCE (2003-) történetét. A kötet célja, hogy átfogó módon láttassa a 100 éves múlt egyetemtörténetét, függetlenül a politikai-gazdasági rendszerek változásaitól.

A többnyire történeti alapkutatásokra építő könyv lábjegyzetekkel, forrás- és bibliográfiával, fényképválogatással, szervezeti ábrákkal, névmutatóval, archontológiával segíti olvasóit. A meglehetősen heterogén forrásadottságok befolyással vannak a kötet felépítésére és módszertanára egyaránt. A fejezetek többsége jórészt levéltári forrásokra építő szervezettörténeti jellegű, ám bizonyos esetekben lehetőség nyílik narratív források használatára és társadalomtörténeti fókusz megjelenítésére is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zsidi-szecsenyi-a-budapesti-corvinus-egyetem-es-elodintezmenyei-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave