Szécsényi András, Zsidi Vilmos (szerk.)

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig


Kamarai és kereskedelmi számtan és kettős könyvelés

A dupla tantárgyhoz két tankönyv tartozott. A számtani alapokhoz használatos Demonstrative Rechenkunst szerzője Christlieb von Clausberg (1689–1751) volt. Ezt a művét először Lipcsében adták ki, 1732-ben. „A Rechenkunst az egész számokkal való alapműveletek után az arányt, aránypárt, a hármasszabályt (regula de tribus numeris), a törtekkel való műveleteket, a közös osztót, a közös többszöröst, valamint a különböző pénzeket és különféle mértékrendszereket tárgyalja, először hozva a szabályt és a számítások magyarázatát, majd ezután kidolgozott példákat is bőségesen. Ezután rátér a kereskedelemben, a gazdasági életben és a könyvelés közben használatos különleges számolási módokra és praktikus számolási rövidítésekre.”1 A kettős könyvvitel módszertanát Mathieu de la Porte Guide des negocians et teneurs de livres című könyvének német változatából tanulták. A mű a korszak kereskedelmi matematikai „bestsellere” volt: 1754-ben már hetedik francia nyelvű kiadása jelent meg Párizsban.2 A német átdolgozás Zinzendorf utasítására 1762-ben jelent meg Bécsben, Einleitung zur doppelten Buchhaltung címmel. Az átdolgozás során a neveket, a pénznemeket és a mértékegységeket bécsiekre cserélték, és példatárral egészítették ki. A három példa közül „az elsőnek egy örökség felosztása, a másodiknak egy gazdaság könyvelése, a harmadiknak egy pénzügyi művelet a tárgya”.3

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 674 0

A „Közgáz” történetéről jelen kötet az első összefoglaló tudományos munka. További újdonsága, hogy első ízben kezeli egységben a Budapesti Tudományegyetemi Közgazdaságtudományi Kar (1920-1934), a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közgazdaságtudományi Kara (1934-1948), a Magyar Közgazdaságtudományi Egyetem (1948-1953), a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem (1953-1990), a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem (1990-2000) a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (2000-2003) és a BCE (2003-) történetét. A kötet célja, hogy átfogó módon láttassa a 100 éves múlt egyetemtörténetét, függetlenül a politikai-gazdasági rendszerek változásaitól.

A többnyire történeti alapkutatásokra építő könyv lábjegyzetekkel, forrás- és bibliográfiával, fényképválogatással, szervezeti ábrákkal, névmutatóval, archontológiával segíti olvasóit. A meglehetősen heterogén forrásadottságok befolyással vannak a kötet felépítésére és módszertanára egyaránt. A fejezetek többsége jórészt levéltári forrásokra építő szervezettörténeti jellegű, ám bizonyos esetekben lehetőség nyílik narratív források használatára és társadalomtörténeti fókusz megjelenítésére is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zsidi-szecsenyi-a-budapesti-corvinus-egyetem-es-elodintezmenyei-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave