Szécsényi András, Zsidi Vilmos (szerk.)

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig


Bevezető a Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményeinek archontológiájához, 1920–1990

A felsőfokú közgazdaság-tudományi képzés nagy múltra tekint vissza hazánkban, és több intézményhez köthető. A Budapesti Corvinus Egyetemen folyó tudományos és oktatómunka olyan hagyománnyal rendelkezik, amelynek centenáriumához közeledve érdemes visszatekinteni. Az archontológia elkészítése azért is időszerű, mert hét évtized oktatóinak számbavételével a magyar közgazdaságtan tudományának legkiemelkedőbb alakjai mellett a kevésbé ismert, de saját korszakukban mégis fontos szerepet játszó oktatók is a figyelem középpontjába kerülnek. Hét évtized tudományos eredményeiről és négy különböző felsőoktatási intézmény tanárairól van szó, akik érdemesek az utókor figyelmére. Az elkészített archontológia a strukturális változások mellett a személyi változásokat is igyekszik részletesen nyomon követni. Minden intézmény esetében teljességre törekedett a kutatás. A budapesti Közgazdaságtudományi Karon, a József Műegyetemen és a József nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen az egyes tanszékekre kinevezett nyilvános rendes tanárok gyakran különböző szakosztályokon, illetve osztályokon is oktattak. Itt szakosztályonként/osztályonként is összegyűjtésre kerültek azok a nyilvános rendes és rendkívüli tanárok, magántanárok és szakelőadók, akik órát tartottak. Az időintervallum esetükben az adott szakosztályra/osztályra vonatkozik.

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 674 0

A „Közgáz” történetéről jelen kötet az első összefoglaló tudományos munka. További újdonsága, hogy első ízben kezeli egységben a Budapesti Tudományegyetemi Közgazdaságtudományi Kar (1920-1934), a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közgazdaságtudományi Kara (1934-1948), a Magyar Közgazdaságtudományi Egyetem (1948-1953), a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem (1953-1990), a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem (1990-2000) a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (2000-2003) és a BCE (2003-) történetét. A kötet célja, hogy átfogó módon láttassa a 100 éves múlt egyetemtörténetét, függetlenül a politikai-gazdasági rendszerek változásaitól.

A többnyire történeti alapkutatásokra építő könyv lábjegyzetekkel, forrás- és bibliográfiával, fényképválogatással, szervezeti ábrákkal, névmutatóval, archontológiával segíti olvasóit. A meglehetősen heterogén forrásadottságok befolyással vannak a kötet felépítésére és módszertanára egyaránt. A fejezetek többsége jórészt levéltári forrásokra építő szervezettörténeti jellegű, ám bizonyos esetekben lehetőség nyílik narratív források használatára és társadalomtörténeti fókusz megjelenítésére is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zsidi-szecsenyi-a-budapesti-corvinus-egyetem-es-elodintezmenyei-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave