Szécsényi András, Zsidi Vilmos (szerk.)

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig


Nyelvi képzés

A Közgazdaságtudományi Kar oktatásának egyik erőssége volt a nyelvi képzés – azt is mondhatjuk, hogy a Keleti Kereskedelmi Akadémia „örökségeként”, ahonnan több nyelvtanárt átvett az új fakultás. Elég itt csak Kúnos Ignácra utalni. A közgazdasági kari nyelvoktatásnak hármas célja volt: az adott idegen nyelv gyakorlati szempontú (tehát nem filológiai jellegű) elsajátítása, a kereskedelmi levelezésben való jártasság megszerzése, végül az adott ország gazdasági és társadalmi viszonyainak megismerése. Az egyes szakosztályokon azonban nem voltak teljesen azonosak a nyelvoktatás hangsúlyai, figyelembe vették a szakosztályok sajátos képzési céljait. A Kereskedelmi szakosztályon, ahol a gazdasági-kereskedelmi pályák vezetőit képezték, az idegen nyelvű társalgást és a levelezést helyezték előtérbe. A tanult nyelvek: német, francia, angol. A Felsőkereskedelmi Iskolai Tanárképző hallgatói a Bölcsészettudományi Karon tették le nyelvi vizsgájukat, ezután tanulták meg a Közgazdaságtudományi Karon a szaknyelvet. A képzés homlokterében tehát a középiskolai nyelvi oktatás sajátosságai álltak. A külügyi szak hallgatóinak a francia és a német nyelvet tökéletesen el kellett sajátítaniuk. Ezenkívül – a II–IV. évfolyamon – magas szinten ismerték meg a „legújabb kori” Franciaország és Németország politikai, gazdasági és kulturális életét. A Közigazgatási szakosztály nyelvoktatásának célkitűzése az volt, hogy az oklevelet szerzett hallgatók a közigazgatásban megfelelő nyelvi szinten tudjanak kommunikálni a hazai nemzetiségekkel. Ezért egy nemzetiségi nyelvet kellett szóban és írásban elsajátítaniuk az alábbiak közül: német, román, szerb, horvát, szlovák, lengyel, cseh, orosz és olasz. A felsorolásból nyilvánvaló, hogy a történelmi Magyarország nemzetiségeivel számoltak. A mezőgazdasági szakos hallgatók nyelvi képzésének – a többi szaktól eltérően – nem voltak speciális követelményei.1

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 674 0

A „Közgáz” történetéről jelen kötet az első összefoglaló tudományos munka. További újdonsága, hogy első ízben kezeli egységben a Budapesti Tudományegyetemi Közgazdaságtudományi Kar (1920-1934), a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közgazdaságtudományi Kara (1934-1948), a Magyar Közgazdaságtudományi Egyetem (1948-1953), a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem (1953-1990), a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem (1990-2000) a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (2000-2003) és a BCE (2003-) történetét. A kötet célja, hogy átfogó módon láttassa a 100 éves múlt egyetemtörténetét, függetlenül a politikai-gazdasági rendszerek változásaitól.

A többnyire történeti alapkutatásokra építő könyv lábjegyzetekkel, forrás- és bibliográfiával, fényképválogatással, szervezeti ábrákkal, névmutatóval, archontológiával segíti olvasóit. A meglehetősen heterogén forrásadottságok befolyással vannak a kötet felépítésére és módszertanára egyaránt. A fejezetek többsége jórészt levéltári forrásokra építő szervezettörténeti jellegű, ám bizonyos esetekben lehetőség nyílik narratív források használatára és társadalomtörténeti fókusz megjelenítésére is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zsidi-szecsenyi-a-budapesti-corvinus-egyetem-es-elodintezmenyei-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave