Szécsényi András, Zsidi Vilmos (szerk.)

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig


A kar elhelyezése

A megnyitás utáni első években nem volt megoldott az új kar elhelyezése. Kézenfekvőnek tűnt, hogy az amúgy is az intézménybe olvadó Keleti Kereskedelmi Akadémia Esterházy (ma Puskin) utca 3. szám alatti épületét kapja meg a fakultás. Ráadásul ez az épület a Tudományegyetem szomszédságában állt, amelynek szervezetébe amúgy is kapcsolni akarták. Az Esterházy utcai épület eredetileg a Műegyetem Építészeti osztályáé volt. Amikor az osztály a lágymányosi campusra költözött, akkor foglalhatta el a Keleti Kereskedelmi Akadémia. Itt kapott helyet a Kereskedelmi Akadémiához tartozó Keleti Múzeum és a hangzóanyagokat is őrző balkáni és közel-keleti Néprajzi Gyűjtemény. A háború végén a menekült pozsonyi egyetemet az épületben helyezték el; egészen 1924-ig maradt itt, amikor Pécsre költözhetett. A Közgazdaságtudományi Kar egészének elhelyezéséről tehát szó sem lehetett az Esterházy utcában.

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 674 0

A „Közgáz” történetéről jelen kötet az első összefoglaló tudományos munka. További újdonsága, hogy első ízben kezeli egységben a Budapesti Tudományegyetemi Közgazdaságtudományi Kar (1920-1934), a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közgazdaságtudományi Kara (1934-1948), a Magyar Közgazdaságtudományi Egyetem (1948-1953), a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem (1953-1990), a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem (1990-2000) a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (2000-2003) és a BCE (2003-) történetét. A kötet célja, hogy átfogó módon láttassa a 100 éves múlt egyetemtörténetét, függetlenül a politikai-gazdasági rendszerek változásaitól.

A többnyire történeti alapkutatásokra építő könyv lábjegyzetekkel, forrás- és bibliográfiával, fényképválogatással, szervezeti ábrákkal, névmutatóval, archontológiával segíti olvasóit. A meglehetősen heterogén forrásadottságok befolyással vannak a kötet felépítésére és módszertanára egyaránt. A fejezetek többsége jórészt levéltári forrásokra építő szervezettörténeti jellegű, ám bizonyos esetekben lehetőség nyílik narratív források használatára és társadalomtörténeti fókusz megjelenítésére is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zsidi-szecsenyi-a-budapesti-corvinus-egyetem-es-elodintezmenyei-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave