Szécsényi András, Zsidi Vilmos (szerk.)

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig


Oktatók, dolgozók

Azoknak a tanároknak, akik „közalkalmazásban nem voltak”, igazoló eljáráson kellett átesniük a Minisztertanács 4359/1919. M. E. számú, „a közszolgálati alkalmazottak részéről a tanácsköztársaság ideje alatt követett magatartást elbíráló külön fegyelmi bizottság tárgyában kiadott rendelet” szerint. A kari igazoló bizottság mindenkit igazolt, Méhely Kálmán ny. r. tanárt azonban külön elbírálás hatálya alá utasították. „Akire nézve a vizsgálat megtartását a fent idézett miniszteri rendelet külön is elrendeli. A bizottság nevezett tanárnak az ún. proletárdiktatúra alatti magatartását megvizsgálván, az ellen kifogásolnivalót nem talált, és így nevezett tanárnak a proletárdiktatúra alatti magatartását igazoltnak jelenti.” Az volt ellene a vád, hogy marxista tanokat hirdetett, legalábbis voltak olyanok, akik a marxista tanokat is ismertető előadásait ilyen színben próbálták feltüntetni.

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 674 0

A „Közgáz” történetéről jelen kötet az első összefoglaló tudományos munka. További újdonsága, hogy első ízben kezeli egységben a Budapesti Tudományegyetemi Közgazdaságtudományi Kar (1920-1934), a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közgazdaságtudományi Kara (1934-1948), a Magyar Közgazdaságtudományi Egyetem (1948-1953), a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem (1953-1990), a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem (1990-2000) a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (2000-2003) és a BCE (2003-) történetét. A kötet célja, hogy átfogó módon láttassa a 100 éves múlt egyetemtörténetét, függetlenül a politikai-gazdasági rendszerek változásaitól.

A többnyire történeti alapkutatásokra építő könyv lábjegyzetekkel, forrás- és bibliográfiával, fényképválogatással, szervezeti ábrákkal, névmutatóval, archontológiával segíti olvasóit. A meglehetősen heterogén forrásadottságok befolyással vannak a kötet felépítésére és módszertanára egyaránt. A fejezetek többsége jórészt levéltári forrásokra építő szervezettörténeti jellegű, ám bizonyos esetekben lehetőség nyílik narratív források használatára és társadalomtörténeti fókusz megjelenítésére is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zsidi-szecsenyi-a-budapesti-corvinus-egyetem-es-elodintezmenyei-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave