Szécsényi András, Zsidi Vilmos (szerk.)

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig


A dékáni lánc és talár (1920–1934), öltözetek és egyéb alkotások

Az első dékáni láncról, amelyet Széchenyi István portréja díszített, keveset tudunk, inkább csak „pusztulásáról”, pontosabban átalakításáról van információnk.1 Amikor 1934-ben megalakult a József nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, amelynek Közgazdasági és Kereskedelmi, valamint Mezőgazdasági és Állatorvosi Karába integrálódtak a korábbi közgazdasági kari szakosztályok, a régi dékáni láncra többé már nem volt szükség. A műegyetemi karokon ugyanis egységes dékáni láncot használtak, amelyet az alapító és névadó József nádor arcképe díszített. A csatlakozást követően az új kar is ilyen „egyen” dékáni láncot kapott a Magyarországon élő Habsburg József főherceg ajándékaként. Ezt az új láncot az 1934-es egyetemi megnyitón át is adták. A régi dékáni láncot Czettler Jenő rektor, volt közgazdasági kari professzor javaslatára az új rektori bot (pedum) elkészítéséhez használták fel. „Czettler […] rector magnificus sajnálattal látta a doktori avatásokon, hogy a műegyetem egy lényeges kellékének, a rectori hatalmi jelvénynek, a rectori botnak hiányában szűkölködik. Kéri a kart, hogy ily rectori bot elkészítésére a régi kar dékáni botját és láncát bocsássa rendelkezésre.”2

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 674 0

A „Közgáz” történetéről jelen kötet az első összefoglaló tudományos munka. További újdonsága, hogy első ízben kezeli egységben a Budapesti Tudományegyetemi Közgazdaságtudományi Kar (1920-1934), a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közgazdaságtudományi Kara (1934-1948), a Magyar Közgazdaságtudományi Egyetem (1948-1953), a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem (1953-1990), a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem (1990-2000) a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (2000-2003) és a BCE (2003-) történetét. A kötet célja, hogy átfogó módon láttassa a 100 éves múlt egyetemtörténetét, függetlenül a politikai-gazdasági rendszerek változásaitól.

A többnyire történeti alapkutatásokra építő könyv lábjegyzetekkel, forrás- és bibliográfiával, fényképválogatással, szervezeti ábrákkal, névmutatóval, archontológiával segíti olvasóit. A meglehetősen heterogén forrásadottságok befolyással vannak a kötet felépítésére és módszertanára egyaránt. A fejezetek többsége jórészt levéltári forrásokra építő szervezettörténeti jellegű, ám bizonyos esetekben lehetőség nyílik narratív források használatára és társadalomtörténeti fókusz megjelenítésére is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zsidi-szecsenyi-a-budapesti-corvinus-egyetem-es-elodintezmenyei-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave