Szécsényi András, Zsidi Vilmos (szerk.)

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig


Tanárok

A Közgazdaságtudományi Kar a kolozsvári egyetemen előzmények nélküli, új fakultás volt.1 Mivel korábban csak a budapesti József nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közgazdaságtudományi Karán folyt ilyen jellegű képzés, a tanári kar kiválasztása meglehetős nehézséget okozott. A tanárok nem szívesen mentek vidékre – így fordulhatott elő, hogy rendszerint Kolozsvárról érkeztek a fővárosba, nem pedig Budapestről Kolozsvárra. A kar kilenc tanszékkel és egy a karokhoz nem tartozó intézettel indult. Tanárai közül mindössze kettő tekinthető kolozsvárinak: a román akadémiától átvett, már említett Szentkirályi Sámuel, valamint az egyetem jogi karáról helyben maradt Lazar Liviusz, a közgazdaságtan és pénzügytan tanára. A szegedi egyetemről Deér József a történeti tanszékre, az egri joglíceumból Pálosi Ervin a gazdaságpolitika tanszékre kapott kinevezést. A többiek, tehát a tanári kar több, mint fele budapesti volt: Kovrig Béla a társadalomtan és társadalompolitika; Nyárády József az üzemgazdaságtan; Luckhaub Gyula a politikai és kereskedelmi számtan; Rónai András a politikai földrajz; Sövényházy Ferenc a kereskedelmi és váltójog, végül Oberding József a szövetkezeti politika (intézeti) tanára. Az induláskori oktatói kar nem bizonyult stabilnak, ugyanis már az első tanévben megkezdődött az elvándorlás Kolozsvárról. 1940 végén Nyárády József, Deér József és Rónai András a fővárosi közgazdaságtudományi karra kapott kinevezést. Deér Történeti Tanszékét nem töltötték be, a másik két tanszékre az Erdélyi Tudományos Intézettől érkezett Rajty Tivadar (üzemgazdaságtan) és gróf Teleki Géza (gazdasági földrajz). Pálosi Ervin 1941 decemberében elhunyt; utóda a Budapesti Kereskedelmi Akadémiáról Kislégi Nagy Dénes lett. Luckhaub Gyula 1944 júniusában halt meg, helyét a tanszéken már nem tudták betölteni. A Kémiai és Mechanikai Technológiai tanszéket az 1940/41-es tanévben Ruzitska Béla meghívott előadóként látta el; utána a Matematika–Természettudományi Karról Imre Lajos volt a tanára. Több kisebb óraszámú tárgyat a karok tanárai tartottak meghívott előadói minőségben.

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 674 0

A „Közgáz” történetéről jelen kötet az első összefoglaló tudományos munka. További újdonsága, hogy első ízben kezeli egységben a Budapesti Tudományegyetemi Közgazdaságtudományi Kar (1920-1934), a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közgazdaságtudományi Kara (1934-1948), a Magyar Közgazdaságtudományi Egyetem (1948-1953), a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem (1953-1990), a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem (1990-2000) a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (2000-2003) és a BCE (2003-) történetét. A kötet célja, hogy átfogó módon láttassa a 100 éves múlt egyetemtörténetét, függetlenül a politikai-gazdasági rendszerek változásaitól.

A többnyire történeti alapkutatásokra építő könyv lábjegyzetekkel, forrás- és bibliográfiával, fényképválogatással, szervezeti ábrákkal, névmutatóval, archontológiával segíti olvasóit. A meglehetősen heterogén forrásadottságok befolyással vannak a kötet felépítésére és módszertanára egyaránt. A fejezetek többsége jórészt levéltári forrásokra építő szervezettörténeti jellegű, ám bizonyos esetekben lehetőség nyílik narratív források használatára és társadalomtörténeti fókusz megjelenítésére is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zsidi-szecsenyi-a-budapesti-corvinus-egyetem-es-elodintezmenyei-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave