Szécsényi András, Zsidi Vilmos (szerk.)

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig


Az egyetem szerepe és helye a magyar felsőoktatás-politikában, 1948–2020

Jelen fejezet a hazai felsőoktatás-politika több mint hét évtizedes alakulását tekinti át a felsőoktatási jogalkotás tükrében. Alapvetően nem stratégiai dokumentumokat elemez, hiszen nem cél a mindenkori tervek és a megvalósult intézkedések összevetése. Látható, hogy sok esetben lényegesen módosul a politikai, illetve az azt tükröző jogalkotói akarat, valamint az is, hogy egyes fejlesztési, átalakítási irányok, az új paradigmák mennyire állandóak, amennyiben a jogszabály hosszabb időn át változatlanul marad hatályban, vagy az egyes módosítások egy irányba mutatnak. Máskor épp az egymás után sűrűn megjelenő, teljesen ellentétes irányú jogszabály-módosítások, új jogintézmények bevezetése árulkodnak a politikai-szakpolitikai akarat gyors változásáról. Meg kell jegyezni azonban azt is, hogy néha a gyors ütemű változásokat nem is annyira a politikai akarat hektikusságának, hanem sokkal inkább az egyes ötletek átgondolatlanságának, az alapos előkészítés (valódi társadalmi vita, hatástanulmányok) elmaradásának kell tulajdonítani. Mindazonáltal az 1948–2020 közötti időszak korántsem egységes. Egyrészt a Magyarországon végbemenő radikális politikai változások értelemszerűen nyomon követhetők a jogalkotásban, másrészt gyökeresen megváltoznak a kodifikáció koncepcionális keretei: az egyes felsőoktatási intézményekre egyenként vonatkozó, önálló törvényalkotás korszakát az oktatás egységes szabályozásából kiinduló, végül az önálló felsőoktatási törvényben gondolkodó és azt jelenleg is valló jogalkotás időszaka követi.1

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 674 0

A „Közgáz” történetéről jelen kötet az első összefoglaló tudományos munka. További újdonsága, hogy első ízben kezeli egységben a Budapesti Tudományegyetemi Közgazdaságtudományi Kar (1920-1934), a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közgazdaságtudományi Kara (1934-1948), a Magyar Közgazdaságtudományi Egyetem (1948-1953), a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem (1953-1990), a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem (1990-2000) a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (2000-2003) és a BCE (2003-) történetét. A kötet célja, hogy átfogó módon láttassa a 100 éves múlt egyetemtörténetét, függetlenül a politikai-gazdasági rendszerek változásaitól.

A többnyire történeti alapkutatásokra építő könyv lábjegyzetekkel, forrás- és bibliográfiával, fényképválogatással, szervezeti ábrákkal, névmutatóval, archontológiával segíti olvasóit. A meglehetősen heterogén forrásadottságok befolyással vannak a kötet felépítésére és módszertanára egyaránt. A fejezetek többsége jórészt levéltári forrásokra építő szervezettörténeti jellegű, ám bizonyos esetekben lehetőség nyílik narratív források használatára és társadalomtörténeti fókusz megjelenítésére is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zsidi-szecsenyi-a-budapesti-corvinus-egyetem-es-elodintezmenyei-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave