Szécsényi András, Zsidi Vilmos (szerk.)

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig


Az oktatás szervezete, a tanagyag

A Magyar Közgazdasági Egyetem felállításakor a tartalmi-ideológiai szempontokat részesítették előnyben, az oktatás szervezeti kérdései háttérbe szorultak. Az önálló egyetem szervezeti tagolódás nélkül jött létre. 1950-ig az I. és II. évfolyamon egységes, a III–IV. évfolyamon általános politikai gazdaságtan, valamint ipar és kereskedelem szakos képzés folyt. A tanulmányaikat a korábbi Gazdasági Szaktanárképző Intézetben megkezdett hallgatók „C” szakos (kereskedelmi számtan, kémia, áruismeret) tanári diplomát kaptak. 1950-ben új szakosítási rendszer lépett életbe: az említett három szak mellé megszervezték az agrárszakot, a tanárképző pedig „A” (politikai gazdaságtan, jog) és „B” (könyvvitel és statisztika) szakra tagolódott. Továbblépést jelentett 1952-ben a „tagozatok” megszervezése. Külön tagozat lett az esti-levelező oktatás, az első évfolyam, valamint egyes képzési irányok (politikai gazdaságtan–pénzügy, ipar, kereskedelem). A tagozatok élén tagozatvezetők álltak, akik alapvetően a hallgatók tanulmányi ügyeivel foglalkoztak. A képzési irányok szerint szervezett tagozatokhoz a tanszékeket is besorolták, így szervezve a karokat.

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 674 0

A „Közgáz” történetéről jelen kötet az első összefoglaló tudományos munka. További újdonsága, hogy első ízben kezeli egységben a Budapesti Tudományegyetemi Közgazdaságtudományi Kar (1920-1934), a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közgazdaságtudományi Kara (1934-1948), a Magyar Közgazdaságtudományi Egyetem (1948-1953), a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem (1953-1990), a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem (1990-2000) a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (2000-2003) és a BCE (2003-) történetét. A kötet célja, hogy átfogó módon láttassa a 100 éves múlt egyetemtörténetét, függetlenül a politikai-gazdasági rendszerek változásaitól.

A többnyire történeti alapkutatásokra építő könyv lábjegyzetekkel, forrás- és bibliográfiával, fényképválogatással, szervezeti ábrákkal, névmutatóval, archontológiával segíti olvasóit. A meglehetősen heterogén forrásadottságok befolyással vannak a kötet felépítésére és módszertanára egyaránt. A fejezetek többsége jórészt levéltári forrásokra építő szervezettörténeti jellegű, ám bizonyos esetekben lehetőség nyílik narratív források használatára és társadalomtörténeti fókusz megjelenítésére is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zsidi-szecsenyi-a-budapesti-corvinus-egyetem-es-elodintezmenyei-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave