Szécsényi András, Zsidi Vilmos (szerk.)

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig


Szabó Kálmán rektor (1967–1973) reformja

Az 1968-as év nemcsak a magyarországi szocializmus, hanem a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem életében is szakaszhatárt jelentett. 1968. január 1-jén bevezették az új gazdasági mechanizmust, amely lényeges változásokat hozott a szocialista tervgazdaságban. A termelés és a beruházások terén csökkentették a központi tervezés szerepét, és ezzel párhuzamosan növelték a vállalati önállóságot. Változtattak az árrendszeren. Módosították a bér- és jövedelemszabályozás rendszerét is. Mindezek következtében a térség szocialista országai közül – a számos tekintetben speciális helyzetben lévő Jugoszláviát leszámítva – Magyarországon valósult meg a legradikálisabb gazdasági reform. Ez jótékony hatást gyakorolt a hazai kulturális, tudományos élet fejlődésére is, sorra jelentek meg az addig hiányzó újabb, korszerű tudományos kiadványok.1 Mindez igen kedvezően hatott a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemre, amelynek számos oktatója aktív szerepet vállalt a módosítások előkészítésében.2

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 674 0

A „Közgáz” történetéről jelen kötet az első összefoglaló tudományos munka. További újdonsága, hogy első ízben kezeli egységben a Budapesti Tudományegyetemi Közgazdaságtudományi Kar (1920-1934), a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közgazdaságtudományi Kara (1934-1948), a Magyar Közgazdaságtudományi Egyetem (1948-1953), a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem (1953-1990), a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem (1990-2000) a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (2000-2003) és a BCE (2003-) történetét. A kötet célja, hogy átfogó módon láttassa a 100 éves múlt egyetemtörténetét, függetlenül a politikai-gazdasági rendszerek változásaitól.

A többnyire történeti alapkutatásokra építő könyv lábjegyzetekkel, forrás- és bibliográfiával, fényképválogatással, szervezeti ábrákkal, névmutatóval, archontológiával segíti olvasóit. A meglehetősen heterogén forrásadottságok befolyással vannak a kötet felépítésére és módszertanára egyaránt. A fejezetek többsége jórészt levéltári forrásokra építő szervezettörténeti jellegű, ám bizonyos esetekben lehetőség nyílik narratív források használatára és társadalomtörténeti fókusz megjelenítésére is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zsidi-szecsenyi-a-budapesti-corvinus-egyetem-es-elodintezmenyei-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave