Szécsényi András, Zsidi Vilmos (szerk.)

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig


Az egyesített ifjúsági mozgalom

A pártifjúsági szervezetek háttérbe szorítása mellett 1948. március 22-én megalakult a Magyar Ifjúság Népi Szövetsége, amelynek formailag „önálló” rétegszervezetként a Magyar Egyetemisták és Főiskolások Egyesült Szövetsége is tagja lett. Az 1948 őszén induló önálló közgazdasági egyetemről az új hatalom céljainak megfelelően az ideológiai átalakulással együtt nem csupán a tanári kar nagyobb részét távolították el, hanem a II., III. és IV. évfolyam hallgatóinak több mint felét is. Ez az átrendeződés biztosította, hogy ugrásszerűen megnőjön a MEFESZ tagsága. A hallgatói önszerveződés sokszínű lehetőségei eltűntek, a továbbiakban lényegében csak a MEFESZ Közgazdász Köre „irányította a kultúrmunkát”, ami tánccsoportot, énekkart, zenekart és színjátszó kört, továbbá „a haladó filmművészet alkotásait” bemutató, jórészt szovjet filmeket játszó filmklubot jelentett. Az 1949. augusztus 14. és 28. között Budapesten tartott II. Világifjúsági Találkozó előkészítésében és a szervezési munkákban nagy számban vettek részt közgazdászhallgatók: dekorációs, rendezői feladatokat, tolmácsolást egyaránt elláttak.

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 674 0

A „Közgáz” történetéről jelen kötet az első összefoglaló tudományos munka. További újdonsága, hogy első ízben kezeli egységben a Budapesti Tudományegyetemi Közgazdaságtudományi Kar (1920-1934), a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közgazdaságtudományi Kara (1934-1948), a Magyar Közgazdaságtudományi Egyetem (1948-1953), a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem (1953-1990), a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem (1990-2000) a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (2000-2003) és a BCE (2003-) történetét. A kötet célja, hogy átfogó módon láttassa a 100 éves múlt egyetemtörténetét, függetlenül a politikai-gazdasági rendszerek változásaitól.

A többnyire történeti alapkutatásokra építő könyv lábjegyzetekkel, forrás- és bibliográfiával, fényképválogatással, szervezeti ábrákkal, névmutatóval, archontológiával segíti olvasóit. A meglehetősen heterogén forrásadottságok befolyással vannak a kötet felépítésére és módszertanára egyaránt. A fejezetek többsége jórészt levéltári forrásokra építő szervezettörténeti jellegű, ám bizonyos esetekben lehetőség nyílik narratív források használatára és társadalomtörténeti fókusz megjelenítésére is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zsidi-szecsenyi-a-budapesti-corvinus-egyetem-es-elodintezmenyei-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave