Szécsényi András, Zsidi Vilmos (szerk.)

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig


Az ifjúsági szervezet Sztálin halála után

1953 tavasza jelentős változásokat hozott a Szovjetunióban. Ezek hatása hamarosan érezhetővé vált Magyarországon, és a DISZ-ben is fontos folyamatokat indított el. Az egyetemeken nagyobb mozgást idézett elő, mint a társadalom más csoportjaiban. Sokféle tévhit, illúzió élt a hallgatók körében az „új szakasz” változásairól, így a korábbitól eltérő rétegspecifikus politika létérdeke volt az ifjúsági szervezetnek, bár ez a tanév kezdetén még alig volt érzékelhető. A korábbi zsargonnak megfelelően készültek az alapszervezeti és középszervi választásokra. Ugyanakkor némi szemléletbeli változásra utal, hogy legalább az egyetemeken és a főiskolákon nem a taglétszám emelését, hanem a DISZ-szervezetek megerősítését határozták meg fő feladatként. Jóval lényegesebb volt azonban a szándék a hallgatók szociális viszonyainak javítására, többek között az ösztöndíjak emelésére, illetve átalakítására.

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 674 0

A „Közgáz” történetéről jelen kötet az első összefoglaló tudományos munka. További újdonsága, hogy első ízben kezeli egységben a Budapesti Tudományegyetemi Közgazdaságtudományi Kar (1920-1934), a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közgazdaságtudományi Kara (1934-1948), a Magyar Közgazdaságtudományi Egyetem (1948-1953), a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem (1953-1990), a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem (1990-2000) a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (2000-2003) és a BCE (2003-) történetét. A kötet célja, hogy átfogó módon láttassa a 100 éves múlt egyetemtörténetét, függetlenül a politikai-gazdasági rendszerek változásaitól.

A többnyire történeti alapkutatásokra építő könyv lábjegyzetekkel, forrás- és bibliográfiával, fényképválogatással, szervezeti ábrákkal, névmutatóval, archontológiával segíti olvasóit. A meglehetősen heterogén forrásadottságok befolyással vannak a kötet felépítésére és módszertanára egyaránt. A fejezetek többsége jórészt levéltári forrásokra építő szervezettörténeti jellegű, ám bizonyos esetekben lehetőség nyílik narratív források használatára és társadalomtörténeti fókusz megjelenítésére is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zsidi-szecsenyi-a-budapesti-corvinus-egyetem-es-elodintezmenyei-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave