Szécsényi András, Zsidi Vilmos (szerk.)

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig


A hatvanas évektől az ellenzéki hangok megjelenéséig

A nyugati világ mozgalmai, a rock and roll, majd a hazai beatzene, illetve a belpolitikai enyhülés a hatvanas évek közepére szükségszerűen változtatott az ifjúsági szervezet helyzetén is. A katonás mozgalmak kevésbé működtek, és formálisan ellaposodott a szervezeti élet a közgazdasági egyetemen is. A pártközpont Tudományos és Közoktatási Osztálya 1964-ben végzett egy felmérést az MKKE elsőéves hallgatói között, és azt állapította meg, hogy ’56 hatása „lényegében nem érvényesül”, szinte egyöntetűen hívei a szocializmusnak. A KISZ-tagok 95 százalékos arányát szintén ezzel magyarázták. Más kérdés, hogy az összefoglaló szerzői önmaguknak ellentmondva úgy vélték, a legnagyobb probléma a politikai nevelőmunka hiánya, az állami és párt-ösztöndíjasok pedig nem teljesítették az elvárásokat: nem ők vonták befolyásuk alá a kispolgári hallgatóságot, hanem csekély kivétellel fordítva történt.1

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 674 0

A „Közgáz” történetéről jelen kötet az első összefoglaló tudományos munka. További újdonsága, hogy első ízben kezeli egységben a Budapesti Tudományegyetemi Közgazdaságtudományi Kar (1920-1934), a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közgazdaságtudományi Kara (1934-1948), a Magyar Közgazdaságtudományi Egyetem (1948-1953), a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem (1953-1990), a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem (1990-2000) a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (2000-2003) és a BCE (2003-) történetét. A kötet célja, hogy átfogó módon láttassa a 100 éves múlt egyetemtörténetét, függetlenül a politikai-gazdasági rendszerek változásaitól.

A többnyire történeti alapkutatásokra építő könyv lábjegyzetekkel, forrás- és bibliográfiával, fényképválogatással, szervezeti ábrákkal, névmutatóval, archontológiával segíti olvasóit. A meglehetősen heterogén forrásadottságok befolyással vannak a kötet felépítésére és módszertanára egyaránt. A fejezetek többsége jórészt levéltári forrásokra építő szervezettörténeti jellegű, ám bizonyos esetekben lehetőség nyílik narratív források használatára és társadalomtörténeti fókusz megjelenítésére is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zsidi-szecsenyi-a-budapesti-corvinus-egyetem-es-elodintezmenyei-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave