Szécsényi András, Zsidi Vilmos (szerk.)

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig


A Műegyetem kereskedelmi és közgazdasági osztálya és tanszékeinek továbbélése az első világháborúig

A birodalmi Vallás- és Közoktatásügyi Minisztérium 1854-ben vette elő az Ipartanoda átalakítására vonatkozó, már három éve elfektetett javaslatokat. Thun ellenezte, hogy a budai „Josephs Polytechnikum”-on külön kereskedelmi szakot hozzanak létre, mert a műszaki főiskolákon tartott kereskedelmi oktatást célszerűtlennek tartotta. Ennek megfelelően a fontosabb közgazdasági jellegű tárgyakat – mint például a nemzetgazdaságtant, a váltó- és iparjogot, a statisztikát – a technikai tagozat kiegészítő tárgyaiként kívánta taníttatni. Thun az intézet felvételi szabályait is szigorúan állapította meg, tervezetének pontjai összességében mégis korszerű, színvonalas műszaki felsőoktatási intézmény létrehozása irányába mutattak.1 A végleges álláspont kialakítása előtt Thun a császári kereskedelem-, ipar- és közlekedésügyi miniszterrel és a pénzügyi tárca vezetőjével is tanácskozott. Jelentősebb nézetkülönbségek éppen a kereskedelmi, közgazdasági tárgyakkal kapcsolatban mutatkoztak. A tanári kar külön kereskedelmi szak felállítását kérte, és egyben a felvételi feltételek bizonyos könnyítését javasolta. A kereskedelmi miniszter ugyan nem értett egyet a külön kereskedelmi szak létesítésével, de olyan tantárgyak oktatását is kívánta, amelyeket – mint kevésbé fontosakat – Thun eredetileg nem akart az intézet tantervébe iktatni. A tanári kar javaslatai közül az intézet nevére vonatkozó előterjesztést fogadták el. Beleegyeztek abba, hogy a leendő főiskola nevében a „Politechnikum” kifejezés szerepeljen, mivel Magyarországon immár csaknem harminc éve ez az elnevezés volt ismert és elterjedt. Az új budai tanintézet neve ennek megfelelően k.k. Josephs Polytechnikum lett.

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 674 0

A „Közgáz” történetéről jelen kötet az első összefoglaló tudományos munka. További újdonsága, hogy első ízben kezeli egységben a Budapesti Tudományegyetemi Közgazdaságtudományi Kar (1920-1934), a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közgazdaságtudományi Kara (1934-1948), a Magyar Közgazdaságtudományi Egyetem (1948-1953), a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem (1953-1990), a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem (1990-2000) a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (2000-2003) és a BCE (2003-) történetét. A kötet célja, hogy átfogó módon láttassa a 100 éves múlt egyetemtörténetét, függetlenül a politikai-gazdasági rendszerek változásaitól.

A többnyire történeti alapkutatásokra építő könyv lábjegyzetekkel, forrás- és bibliográfiával, fényképválogatással, szervezeti ábrákkal, névmutatóval, archontológiával segíti olvasóit. A meglehetősen heterogén forrásadottságok befolyással vannak a kötet felépítésére és módszertanára egyaránt. A fejezetek többsége jórészt levéltári forrásokra építő szervezettörténeti jellegű, ám bizonyos esetekben lehetőség nyílik narratív források használatára és társadalomtörténeti fókusz megjelenítésére is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zsidi-szecsenyi-a-budapesti-corvinus-egyetem-es-elodintezmenyei-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave