Szécsényi András, Zsidi Vilmos (szerk.)

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig


A rendszerváltoztatás és következményei

Az 1989-es könyvtári rendszerváltozás markáns változást hozott a dokumentumok gyarapítása, feltárása és szolgáltatása terén egyaránt. A gyarapítás egyik elsődleges forrásánál nagy kihívást jelentett a kötelespéldány-jog érvényesítése.1 Ugyanakkor megnövekedett a hazai és külföldi ajándékok, hagyatékok volumene, az idegen nyelvű anyag tekintetében pedig az oroszt és a szláv nyelveket felváltotta elsősorban az angol, német, francia stb. nyelvterületről érkező dokumentumok sora. Felértékelődött az állománygazdálkodás másik összetevője, az állomány apasztása: a sokpéldányos Marx–Engels–Lenin–Sztálin könyvsorozatokból – egyetlen archív példány megtartásával – nagy mennyiségben kellett selejtezni a többespéldányokat. A dokumentumoknak az integrált könyvtári rendszerben való feltárása hatalmas retrospektív adatbevitelt generált. A kölcsönzési modul ugyanis csak az online katalógusban meglévő könyveket engedte kikölcsönözni, így a felhasználók meglepően sok régi szakkönyvet is online hozzáférhetőséghez juttattak már 1989-től kezdődően.2 A Könyvtár honlapjáról szolgáltatott online adatbázisok előfizetésének térhódításával pedig egyre inkább le lehetett mondani a külföldi folyóiratok előfizetését.

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 674 0

A „Közgáz” történetéről jelen kötet az első összefoglaló tudományos munka. További újdonsága, hogy első ízben kezeli egységben a Budapesti Tudományegyetemi Közgazdaságtudományi Kar (1920-1934), a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közgazdaságtudományi Kara (1934-1948), a Magyar Közgazdaságtudományi Egyetem (1948-1953), a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem (1953-1990), a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem (1990-2000) a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (2000-2003) és a BCE (2003-) történetét. A kötet célja, hogy átfogó módon láttassa a 100 éves múlt egyetemtörténetét, függetlenül a politikai-gazdasági rendszerek változásaitól.

A többnyire történeti alapkutatásokra építő könyv lábjegyzetekkel, forrás- és bibliográfiával, fényképválogatással, szervezeti ábrákkal, névmutatóval, archontológiával segíti olvasóit. A meglehetősen heterogén forrásadottságok befolyással vannak a kötet felépítésére és módszertanára egyaránt. A fejezetek többsége jórészt levéltári forrásokra építő szervezettörténeti jellegű, ám bizonyos esetekben lehetőség nyílik narratív források használatára és társadalomtörténeti fókusz megjelenítésére is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zsidi-szecsenyi-a-budapesti-corvinus-egyetem-es-elodintezmenyei-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave