Faragó Tibor

Közös környezetünk és a globalizáció: árnyak és remények

A veszélyek felismerése és a nemzetközi együttműködés története, tanulságai és jövője


A társadalmak és a természeti környezet: erősödő kölcsönhatások

A társadalmak életét lényegesen befolyásolhatja, ha a környezeti feltételeik rövidebb vagy hosszabb idő alatt nagymértékben változnak. E változásoknak lehetnek természeti eredetű vagy emberi tevékenységek által előidézett okaik. A korábbi ilyen történések tanulmányozásával, az abból fakadó tanulságok levonásával sok tudományág képviselői foglalkoznak. Mielőtt az e témakörrel kapcsolatos általánosabb koncepciókat, nemzetközi tudományos és politikai együttműködési kereteket, fejleményeket áttekintjük és értékeljük, előbb röviden bemutatunk olyan tanulságos eseteket, amelyek azt is példázzák, hogy különféle katasztrófák, veszélyes folyamatok hatásait mennyire megnövelték a globalizációs folyamatok. Az ilyen esetek tanulmányozása is hozzájárult a szélsőséges eseményekre való felkészülést, káros hatásaik megelőzését, az azokkal szembeni nagyobb védettséget célzó intézkedések tudományos megalapozásához, e téren a tudományközi együttműködés szükségességének felismeréséhez [El-Sabh & Murty, 19861]; mindez egy erre a tág témakörre szakosodott tudományág kialakulásához is vezetett.2

Közös környezetünk és a globalizáció: árnyak és remények

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 730 3

A globalizáció már eddig is rendkívül nagy és kockázatos hatással volt a földi környezetre, amely a társadalmak közös otthona, és amelynek állapotától, erőforrásaitól függ a jelen és a jövő nemzedékek élete, életminősége. E kötet szerzője áttekinti a tágan értelmezett környezeti globalizációs folyamat kibontakozását, az okok és a veszélyes következmények feltárását, a nemzetközi tudományos és politikai együttműködés fejlődését. Bemutatja a főbb nemzetközi szervezeteket, programokat, megállapodásokat, értékeli azok hatékonyságát és levonja a legfontosabbnak tartott tanulságokat.

A környezeti folyamatok, ezek globális változási a múltban és a jelenben is a kutatások fókuszában álltak, és a várható jövőbeli kockázatok több-kevesebb pontossággal jelenleg is ismertek. Faragó Tibor több évtizedes környezetpolitikai tapasztalata alapján írta meg ezt a minden részletre kiterjedő könyvet. A szerző már az elején megjegyzi, hogy "a tudomány és a (szak)politika világának sokfelé voltak avatott képviselői, de többségük nem vagy csak nagyon kevéssé ismerte és értette a másik világot. A helyzet fokozatosan változott". Annak ellenére, hogy a szerző által is felsorolt kormányközi testületek igyekeznek áthidalni a két világ közötti távolságot, de még van mit tenni e téren. A könyv ebből a szempontból is nagyon hasznos. Ez a könyv a felsőoktatásban, elsősorban nemzetközi jogi, illetve a környezettudományi területen hasznos tananyag lehet, és bibliájává válhat a környezetpolitikával foglalkozó hazai szakembereknek. (Horváth László)

Hivatkozás: https://mersz.hu/farago-kozos-kornyezetunk-es-a-globalizacio-arnyak-es-remenyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave