Faragó Tibor

Közös környezetünk és a globalizáció: árnyak és remények

A veszélyek felismerése és a nemzetközi együttműködés története, tanulságai és jövője


A nemzetközi környezeti színtér szereplői: érdekeik, csoportjaik, álláspontjaik

A globális ügyekben folytatott nemzetközi együttműködést nagyon sokféle szereplő és nagyon sokféle színtéren alakítja. Az alábbiakban a környezeti programok, megállapodások kidolgozásában, elfogadásában és végrehajtásában kulcsszerepet betöltő kormányközi fórumok résztvevőinek időben változó és témakörönként is eltérő érdekeit, álláspontját mutatjuk be és értékeljük. E résztvevők az államok kormányainak felhatalmazott képviselői, s értelemszerűen a multilaterális fórumokon végül jóváhagyott programok és megállapodások alapvetően az azokhoz csatlakozó államok feladatait, vállalásait, kötelezettségeit tartalmazzák, valamint az érintett kormányközi szervezetek teendőit. Ez nem jelenti azt, hogy másoknak ne lenne lényeges köze az együttműködéshez, annak eredményességéhez: a tudományos közösség és nemzetközi intézményei ez irányú tevékenységét sokoldalúan részleteztük, rajtuk kívül formális és informális módon képviselik véleményüket és cselekednek többek között az ENSZ által is elismert olyan érdekképviseleti csoportok,1 mint pl. a nem kormányzati civil szervezetek, az üzleti szféra vagy a munkavállalók nemzetközi szervezeteinek vezetői, képviselettel megbízott tagjai. Ennek jogi lehetőségét – a Népszövetséggel kapcsolatos előzményekre is tekintettel – már megteremtette az ENSZ Alapokmánya, az 1992-ben elfogadott ENSZ-program pedig tételesen foglalkozott e csoportok közreműködési lehetőségeivel [UN, 19452; UN, 1992a3].

Közös környezetünk és a globalizáció: árnyak és remények

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 730 3

A globalizáció már eddig is rendkívül nagy és kockázatos hatással volt a földi környezetre, amely a társadalmak közös otthona, és amelynek állapotától, erőforrásaitól függ a jelen és a jövő nemzedékek élete, életminősége. E kötet szerzője áttekinti a tágan értelmezett környezeti globalizációs folyamat kibontakozását, az okok és a veszélyes következmények feltárását, a nemzetközi tudományos és politikai együttműködés fejlődését. Bemutatja a főbb nemzetközi szervezeteket, programokat, megállapodásokat, értékeli azok hatékonyságát és levonja a legfontosabbnak tartott tanulságokat.

A környezeti folyamatok, ezek globális változási a múltban és a jelenben is a kutatások fókuszában álltak, és a várható jövőbeli kockázatok több-kevesebb pontossággal jelenleg is ismertek. Faragó Tibor több évtizedes környezetpolitikai tapasztalata alapján írta meg ezt a minden részletre kiterjedő könyvet. A szerző már az elején megjegyzi, hogy "a tudomány és a (szak)politika világának sokfelé voltak avatott képviselői, de többségük nem vagy csak nagyon kevéssé ismerte és értette a másik világot. A helyzet fokozatosan változott". Annak ellenére, hogy a szerző által is felsorolt kormányközi testületek igyekeznek áthidalni a két világ közötti távolságot, de még van mit tenni e téren. A könyv ebből a szempontból is nagyon hasznos. Ez a könyv a felsőoktatásban, elsősorban nemzetközi jogi, illetve a környezettudományi területen hasznos tananyag lehet, és bibliájává válhat a környezetpolitikával foglalkozó hazai szakembereknek. (Horváth László)

Hivatkozás: https://mersz.hu/farago-kozos-kornyezetunk-es-a-globalizacio-arnyak-es-remenyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave