Faragó Tibor

Közös környezetünk és a globalizáció: árnyak és remények

A veszélyek felismerése és a nemzetközi együttműködés története, tanulságai és jövője


A környezetpolitika eszközei: alapelvek, megállapodások, programok

A nemzetközi környezetpolitika fejlődése során a környezeti problémák miatti kölcsönös függőség, a problémák megoldására a közösen egyeztetett beavatkozások szükségességének elismerése – rövidebb vagy hosszabb egyeztetési, tárgyalási folyamatok keretében, számos kompromisszum megkötésével – az együttműködés célkitűzéseinek, alapelveinek, konkrétabb céljainak, feladatainak, végrehajtási eszközeinek meghatározását, elfogadását eredményezte. A nemzetközi közösség által jóváhagyott dokumentumok maradandóbb vagy változó tartalmúak, de összességükben az azokban foglaltak a veszélyes környezeti folyamatokat kiváltó tevékenységek szabályozására, káros hatásaik mérséklésére, az esetleges újabb ilyen folyamatok megelőzésére irányultak. Éppen erre tekintettel lényeges „egyben” is láttatni ezeket az eddig elért, időnként megújult, illetve jelenleg is hatályos eredményeket. Ennek megfelelően foglaljuk össze, a teljesség igénye nélkül, jellegük és tematikájuk szerint csoportosítva a nemzetközi környezetpolitika alapját képező kötelező és nem kötelező erejű környezetjogi, környezetpolitikai eszközöket; ezt követően foglalkozunk majd hatékonyságuk értékelésével.

Közös környezetünk és a globalizáció: árnyak és remények

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 730 3

A globalizáció már eddig is rendkívül nagy és kockázatos hatással volt a földi környezetre, amely a társadalmak közös otthona, és amelynek állapotától, erőforrásaitól függ a jelen és a jövő nemzedékek élete, életminősége. E kötet szerzője áttekinti a tágan értelmezett környezeti globalizációs folyamat kibontakozását, az okok és a veszélyes következmények feltárását, a nemzetközi tudományos és politikai együttműködés fejlődését. Bemutatja a főbb nemzetközi szervezeteket, programokat, megállapodásokat, értékeli azok hatékonyságát és levonja a legfontosabbnak tartott tanulságokat.

A környezeti folyamatok, ezek globális változási a múltban és a jelenben is a kutatások fókuszában álltak, és a várható jövőbeli kockázatok több-kevesebb pontossággal jelenleg is ismertek. Faragó Tibor több évtizedes környezetpolitikai tapasztalata alapján írta meg ezt a minden részletre kiterjedő könyvet. A szerző már az elején megjegyzi, hogy "a tudomány és a (szak)politika világának sokfelé voltak avatott képviselői, de többségük nem vagy csak nagyon kevéssé ismerte és értette a másik világot. A helyzet fokozatosan változott". Annak ellenére, hogy a szerző által is felsorolt kormányközi testületek igyekeznek áthidalni a két világ közötti távolságot, de még van mit tenni e téren. A könyv ebből a szempontból is nagyon hasznos. Ez a könyv a felsőoktatásban, elsősorban nemzetközi jogi, illetve a környezettudományi területen hasznos tananyag lehet, és bibliájává válhat a környezetpolitikával foglalkozó hazai szakembereknek. (Horváth László)

Hivatkozás: https://mersz.hu/farago-kozos-kornyezetunk-es-a-globalizacio-arnyak-es-remenyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave