Jáki Erika (szerk.)

Kockázati tőke


A kockázati- és magántőke-befektetések szerepe

A kockázati- és magántőkeipar befektetői által nyújtott pénzügyi és szakmai hozzájárulás hozzásegítheti a finanszírozásban részesülő vállalkozásokat, hogy versenytársaiknál erősebbé és sikeresebbé váljanak. A kockázati- és magántőkeágazat két fő területe a finanszírozott vállalkozások fejlődési fázisaihoz igazodik. A klasszikus kockázati tőke a cégek indulását, létének korai szakaszát, valamint terjeszkedését finanszírozza. A kivásárlás keretében a magántőkealapok által végzett befektetés viszont a már érett vállalatok tulajdonosi körét változtatja meg. A klasszikus kockázati tőkét nyújtó alapok rendszerint kisebbségi tulajdoni hányadot szereznek, s olyan átváltható értékpapírok révén igyekeznek probléma esetén irányítani a céget, amelyekkel lehetővé válik a befektetők számára a tőke és a hitel közötti átjárás. A kivásárlásokat végző alapok viszont általában eleve ellenőrzést biztosító tulajdoni hányadot szereznek a felvásárolt cégekben, s a vállalatátvételt jellemzően saját tőke és hitel kombinációjával finanszírozzák. A befektetők célja mindkét területen az, hogy a (rész)tulajdonukba került vállalkozást közreműködésük révén értékesebbé tegyék, s ezt a többletértéket tulajdoni részesedésük eladásakor a piaccal elismertessék. A tőkejövedelem maximalizálása érdekében az alapkezelők két fő csoportja által ellátott tevékenységek is hasonlók, azaz mindkét esetben a befektetési lehetőségek közötti szakszerű válogatás, a portfólióba került cégek tevékenységének megújítása, gazdálkodásának figyelemmel kísérése (monitorozása) és ellenőrzése, valamint a kilépés legelőnyösebb módjának és idejének megválasztása és lebonyolítása a feladatuk (Karsai, 2012).

Kockázati tőke

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 718 1

A Kockázati tőke című könyv az elméleti és a gyakorlati tudásokat ötvözve nyújt átfogó ismeretet a kockázati tőkések, a vállalkozók, a pénzügyi szektor egyéb területein dolgozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő közönség számára.

Elméleti és gyakorlati szakértők mutatják be a kockázati tőkefinanszírozás legfontosabb területeit. A könyv szerzői a Budapesti Corvinus Egyetem, a Debreceni Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, illetve a Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Közgazdaságtudományi Intézet (korábbi nevén MTA KRTK Közgazdaságtudományi Intézet) munkatársai. Több szerző amellett, hogy az akadémiai pályán kutatóként és oktatóként dolgozik, a tőkefinanszírozás gyakorlatában is jelen van.

A könyv tizenkét fejezete bemutatja a kockázati tőkefinanszírozás gazdaságpolitikai jelentőségét, illetve hogy milyen folyamatokon keresztül, milyen elvárások kielégítése révén lehet kockázati tőkéhez jutni. A kötet részletesen tárgyalja, hogy a tőkebefektetést követően milyen jogokkal és kötelezettségekkel, illetve milyen érdekkonfliktusokkal jár együtt az egy vagy több kockázati tőkebefektetővel való együttélés. Továbbá a befektető és az alapító közötti lehetséges érdekkonfliktusokat – a tőkealapkezelő alapításának és a tőkealap létrehozásának folyamatát – is bemutatja a könyv. A kockázatitőke-piacokon általában jelentős az állami beavatkozás, aminek lehetséges hatásait szisztematikus nemzetköziirodalom-feldolgozás szemlélteti. Végül a magyarországi kockázatitőke-piacon a JEREMIE kockázati tőkeprogram keretein belül megvalósult befektetések empirikus vizsgálatának eredményei kerülnek bemutatásra.

„A hiánypótló magyar nyelvű könyv átfogó bepillantást enged a kockázati tőkefinanszírozás elméleti és gyakorlati kérdéseibe, egyfajta összefoglaló almanach szerepet tölt be mindenki számára, aki akár tudományos, akár gyakorlati, üzleti szempontból a kockázati tőkebefektetések világában részt kíván venni.” (Csubák Tibor Krisztián egyetemi docens)

Hivatkozás: https://mersz.hu/jaki-kockazati-toke//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave