Jáki Erika (szerk.)

Kockázati tőke


A portfóliótársaság értékelése

A kockázatitőke-befektetők nemcsak abban különböznek, hogy mennyire támaszkodnak számviteli információkra, vagy milyen mutatószámokat számolnak azok alapján, hanem az információk értékelésére vonatkozó módszereikben is meglehetősen eltérők lehetnek. Vannak, akik az éppen beérkező adatok egyedi sajátosságaihoz rugalmasan igazítják, hogy milyen információkra vagy mutatókra fókuszálnak, és vannak befektetők, ahol az értékelési folyamat és annak végeredménye inkább standardizálva van. Utóbbi esetben minden portfólióvállalat esetében ugyanazokat az értékeket figyelik, és ugyanazokat a mutatószámokat számítják, amelyekből aztán egy szintén egységesített, látványos összefoglaló („dashboard”) is összeállítható, segítve az átláthatóságot és a gyors vezetői döntéshozatalt. Előfordul, hogy a figyelemmel kísért mutatószámok különböző értékintervallumaihoz pontszámokat (pl. 1-től 5-ig) vagy minősítési szinteket (A, B, C, D) kötnek, és az is, hogy valamilyen többváltozós döntéshozatali modellben aggregálják is az egyes mutatószámok alapján kapott értékítéletet (pl. az 1-től 5-ig adott pontszámokat súlyozzák, összeadják, és ezen pontszámok alapján kap a portfólióvállalat valamilyen összesített minősítést).

Kockázati tőke

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 718 1

A Kockázati tőke című könyv az elméleti és a gyakorlati tudásokat ötvözve nyújt átfogó ismeretet a kockázati tőkések, a vállalkozók, a pénzügyi szektor egyéb területein dolgozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő közönség számára.

Elméleti és gyakorlati szakértők mutatják be a kockázati tőkefinanszírozás legfontosabb területeit. A könyv szerzői a Budapesti Corvinus Egyetem, a Debreceni Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, illetve a Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Közgazdaságtudományi Intézet (korábbi nevén MTA KRTK Közgazdaságtudományi Intézet) munkatársai. Több szerző amellett, hogy az akadémiai pályán kutatóként és oktatóként dolgozik, a tőkefinanszírozás gyakorlatában is jelen van.

A könyv tizenkét fejezete bemutatja a kockázati tőkefinanszírozás gazdaságpolitikai jelentőségét, illetve hogy milyen folyamatokon keresztül, milyen elvárások kielégítése révén lehet kockázati tőkéhez jutni. A kötet részletesen tárgyalja, hogy a tőkebefektetést követően milyen jogokkal és kötelezettségekkel, illetve milyen érdekkonfliktusokkal jár együtt az egy vagy több kockázati tőkebefektetővel való együttélés. Továbbá a befektető és az alapító közötti lehetséges érdekkonfliktusokat – a tőkealapkezelő alapításának és a tőkealap létrehozásának folyamatát – is bemutatja a könyv. A kockázatitőke-piacokon általában jelentős az állami beavatkozás, aminek lehetséges hatásait szisztematikus nemzetköziirodalom-feldolgozás szemlélteti. Végül a magyarországi kockázatitőke-piacon a JEREMIE kockázati tőkeprogram keretein belül megvalósult befektetések empirikus vizsgálatának eredményei kerülnek bemutatásra.

„A hiánypótló magyar nyelvű könyv átfogó bepillantást enged a kockázati tőkefinanszírozás elméleti és gyakorlati kérdéseibe, egyfajta összefoglaló almanach szerepet tölt be mindenki számára, aki akár tudományos, akár gyakorlati, üzleti szempontból a kockázati tőkebefektetések világában részt kíván venni.” (Csubák Tibor Krisztián egyetemi docens)

Hivatkozás: https://mersz.hu/jaki-kockazati-toke//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave