Jáki Erika (szerk.)

Kockázati tőke


Zárszó

Az ABA kategórián belül kétféle alapot lehet létrehozni, kockázati tőkealapot és magántőkealapot. Mindkettőt hagyományosan kollektív befektetési formáknak nevezik, mivel több befektetőtől gyűjtenek tőkét. Az ABA törvényes képviselője az ABAK, amely az ABA nevében jár el. Az ABA vagyonából az ABAK befektetési tevékenységet végez, azonban az ABA-nak is vannak befektetői. Az ABA létrehozásának folyamata a befektetők felkutatásával kezdődik, azaz a forrásgyűjtéssel. Az ABA befektetőinek megállapodását az ABA kezelési szabályzatában rögzítik. A kezelési szabályzat az ABA legfontosabb dokumentuma, amely szabályozza, hogy az ABAK milyen feltételek szerint, milyen futamidőre, milyen hozamelvárással, milyen befektetési célpontokba tud befektetni. A kezelési szabályzat elfogadása után az ABAK létrehoz egy elkülönített technikai (vagy letéti) számlaszámot, amelyre az ABA befektetői befizethetik az induló saját tőkét. Az induló saját tőke befizetése a jegyzési ívben vállalt kötelezettség alapján történik. Az ABA-ban való részesedést a befektetési jegy testesíti meg, amely az ABA mint kibocsátó által sorozatban forgalomba hozott, az ABA-val szembeni, az ABA kezelési szabályzatában meghatározott követelést és egyéb jogokat biztosító, átruházható értékpapír.

Kockázati tőke

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 718 1

A Kockázati tőke című könyv az elméleti és a gyakorlati tudásokat ötvözve nyújt átfogó ismeretet a kockázati tőkések, a vállalkozók, a pénzügyi szektor egyéb területein dolgozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő közönség számára.

Elméleti és gyakorlati szakértők mutatják be a kockázati tőkefinanszírozás legfontosabb területeit. A könyv szerzői a Budapesti Corvinus Egyetem, a Debreceni Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, illetve a Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Közgazdaságtudományi Intézet (korábbi nevén MTA KRTK Közgazdaságtudományi Intézet) munkatársai. Több szerző amellett, hogy az akadémiai pályán kutatóként és oktatóként dolgozik, a tőkefinanszírozás gyakorlatában is jelen van.

A könyv tizenkét fejezete bemutatja a kockázati tőkefinanszírozás gazdaságpolitikai jelentőségét, illetve hogy milyen folyamatokon keresztül, milyen elvárások kielégítése révén lehet kockázati tőkéhez jutni. A kötet részletesen tárgyalja, hogy a tőkebefektetést követően milyen jogokkal és kötelezettségekkel, illetve milyen érdekkonfliktusokkal jár együtt az egy vagy több kockázati tőkebefektetővel való együttélés. Továbbá a befektető és az alapító közötti lehetséges érdekkonfliktusokat – a tőkealapkezelő alapításának és a tőkealap létrehozásának folyamatát – is bemutatja a könyv. A kockázatitőke-piacokon általában jelentős az állami beavatkozás, aminek lehetséges hatásait szisztematikus nemzetköziirodalom-feldolgozás szemlélteti. Végül a magyarországi kockázatitőke-piacon a JEREMIE kockázati tőkeprogram keretein belül megvalósult befektetések empirikus vizsgálatának eredményei kerülnek bemutatásra.

„A hiánypótló magyar nyelvű könyv átfogó bepillantást enged a kockázati tőkefinanszírozás elméleti és gyakorlati kérdéseibe, egyfajta összefoglaló almanach szerepet tölt be mindenki számára, aki akár tudományos, akár gyakorlati, üzleti szempontból a kockázati tőkebefektetések világában részt kíván venni.” (Csubák Tibor Krisztián egyetemi docens)

Hivatkozás: https://mersz.hu/jaki-kockazati-toke//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave