Hamza Gábor

Portrék a Magyar Tudományos Akadémia tagjairól I.


Kállay Ferenc főbb munkái

Magyar régiségek nyomozása. In: Tudományos Gyűjtemény 1823. (Reprint: Magyar régiségek nyomozása. (Szerk. Tálasi, I.). Budapest, Magyar Néprajzi Társaság, 1990.; Historiai értekezés a’ nemes Székely nemzet’ eredetéről, hadi és polgári intézeteiről a régi időkben. Nagyenyed, 1829.; A’ magyar nemzetiségről. Pest, 1836.; Kölcsey Ferencz gyermek és ifjukori életrajza s néhány eredeti levele. Pest, 1839.; Mithra tiszteletéről s Mithra emlékekről a Magyar honban. 1. rész 1831. 2. rész Tudományos gyűjtemény 24. kötet, 1840.; A Szózat criticai bírálatja. Pest, 1843. (Wesselényi Miklós Szózat a magyar és szláv nemzetiség ügyében című munkája kapcsán); Finn–magyar nyelv. Pest, 1844.; Az esküttszékről, tekintettel az alsó táblai szónoklatokra. Pest, 1844.; A pogány magyarok vallása. (Szerk. Réső Ensel, S.). Pest, 1861. (Reprint: A pogány magyarok vallása. Budapest, 1999.) és Kállay Ferenc két előadása: A magyar és kazár kapcsolatokról. Budapest, 1990.

Portrék a Magyar Tudományos Akadémia tagjairól I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 705 1

Az 1825/1827. évi pozsonyi országgyűlés alsó táblájának 1825. november 3-án tartott kerületi ülésén megalapították a Magyar Tudós Társaságot, amelyet 1845 óta neveznek hivatalosan Magyar Tudományos Akadémiának. Az 1827. évi XI. törvénycikk „A hazai nyelv művelésére fölállítandó tudós társaságról vagy magyar akadémiáról” képezte az Akadémia létrehozásának jogi alapját. A kiemelkedő magyar (magyarországi) és külföldi levelező, rendes, tiszteleti (tiszteletbeli) és igazgató (igazgatótanácsi) tagjok életét és munkásságát bemutató Portrék a Magyar Tudományos Akadémia tagjairól I. című munka reményeink szerint egy új kiadványsorozat első kötete, amely hiánypótló, így a Magyar Tudományos Akadémia falain kívül is joggal tarthat számot nagy érdeklődésre.

A kötetben kiemelkedő, többségükben hazai (magyarországi), a jogtudomány, s ezen belül a római jog, a kánonjog, a jogtörténet, a magánjog, a nemzetközi köz- és magánjog, a jogbölcselet (jogfilozófia), a közjog (korabeli kifejezéssel élve államtudomány), illetve alkotmányjog, a közigazgatási jog, a büntetőjog, az eljárásjogok, továbbá a közgazdaságtudomány, a statisztika és a szociológia területén maradandó életművet hátrahagyó, kimagasló jelentőségű művelőinek életrajza és sok esetben nemzetközileg is ismert és nagyra értékelt munkásságának átfogó, értékelő jellegű elemzése kapott helyet.

Hivatkozás: https://mersz.hu/hamza-portrek-a-magyar-tudomanyos-akademia-tagjairol-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave