Hamza Gábor

Portrék a Magyar Tudományos Akadémia tagjairól I.


Világhy Miklós (1916–1980)

Világhy Miklós, a magyar civiljogtudomány jelentős képviselője, egyike volt azon néhány professzornak, aki a jogi karokon 1948 után lezajlott kegyetlen tisztogatások után a szellem és az emberi kultúra értékeit közvetítette a joghallgatóknak. Jogászi pályaválasztása mögött családi indíttatás is álhatott: apja szolnoki törvényszéki tanácsvezető bíróként ment nyugdíjba. Az egyetemen Szladits Károly (1871–1956), a magánjog professzora volt a mestere. A híres Szladits Szemináriumban tette meg kezdő lépéseit a jogtudomány művelése felé. Első dolgozata a tulajdonjogfenntartásról még hallgató korában jelent meg (1937); a perlési megbízásról értekező tanulmányát már bírósági fogalmazóként írta (1941). Ezek a fiatal kori írások is mutatják a szerző átlagon felüli jogdogmatikai felkészültségét és a külföldi magánjogokban való jártasságát, és már ezekben is megcsodálhatjuk későbbi nagy erényeit: a világos gondolatvezetést, a logikus szerkesztést és a szabatos fogalmazást.

Portrék a Magyar Tudományos Akadémia tagjairól I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 705 1

Az 1825/1827. évi pozsonyi országgyűlés alsó táblájának 1825. november 3-án tartott kerületi ülésén megalapították a Magyar Tudós Társaságot, amelyet 1845 óta neveznek hivatalosan Magyar Tudományos Akadémiának. Az 1827. évi XI. törvénycikk „A hazai nyelv művelésére fölállítandó tudós társaságról vagy magyar akadémiáról” képezte az Akadémia létrehozásának jogi alapját. A kiemelkedő magyar (magyarországi) és külföldi levelező, rendes, tiszteleti (tiszteletbeli) és igazgató (igazgatótanácsi) tagjok életét és munkásságát bemutató Portrék a Magyar Tudományos Akadémia tagjairól I. című munka reményeink szerint egy új kiadványsorozat első kötete, amely hiánypótló, így a Magyar Tudományos Akadémia falain kívül is joggal tarthat számot nagy érdeklődésre.

A kötetben kiemelkedő, többségükben hazai (magyarországi), a jogtudomány, s ezen belül a római jog, a kánonjog, a jogtörténet, a magánjog, a nemzetközi köz- és magánjog, a jogbölcselet (jogfilozófia), a közjog (korabeli kifejezéssel élve államtudomány), illetve alkotmányjog, a közigazgatási jog, a büntetőjog, az eljárásjogok, továbbá a közgazdaságtudomány, a statisztika és a szociológia területén maradandó életművet hátrahagyó, kimagasló jelentőségű művelőinek életrajza és sok esetben nemzetközileg is ismert és nagyra értékelt munkásságának átfogó, értékelő jellegű elemzése kapott helyet.

Hivatkozás: https://mersz.hu/hamza-portrek-a-magyar-tudomanyos-akademia-tagjairol-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave