Hargittai István, Hargittai Magdolna

Londoni séták a tudomány körül


Nyitottság és befogadókészség

A brit társadalom nyitottsága és befogadókészsége nagyszerű példákban mutatkozott meg az 1930-as években, amikor Németországban és a német megszállás alatt álló területeken antiszemita üldözést szenvedtek a zsidó emberek, köztük tudósok. Amikor az 1933-as náci hatalomátvételt követően Németországban elbocsátották a zsidó tudósokat, a brit tudóstársadalom – William Henry Beveridge (később Lord Beveridge, 1879‒1963) sürgetésére – akadémiai segélyszervezetet hozott létre (Academic Assistance Council, AAC). William Henry Beveridge-et „a jóléti állam építészeként” emlegetik, amivel politikai tevékenységének jelentőségét ismerik el. A Royal Societytől irodát kapott az AAC, amelynek munkájához neves tudósok csatlakoztak. Elnöke a Nobel-díjas Lord Rutherford lett. Az alább látható, „Kíváncsiság” címet viselő padlómozaik a királyként ábrázolt Rutherford előtt tiszteleg. A háttér mégis inkább a nukleáris fizikára, Rutherford legfontosabb felfedezéseinek területére utal. Az AAC alelnökének a szintén Nobel-díjas A. V. Hillt választották. Három másik Nobel-díjas, Sir Frederick Gowland Hopkins, Lord Rayleigh és Sir William Henry Bragg – J. B. Haldane-nel együtt – ugyancsak a szervezet vezetőségének tagja volt.

Londoni séták a tudomány körül

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 726 6

Az eredeti angol nyelvű kiadás előszavából:

Londonban nőttem fel, és életem több periódusában dolgoztam Londonban. Ma is ebben a városban élek. Az évek során mindig úgy róttam London utcáit, hogy mindenütt a tudomány megjelenését fürkésztem. Jól ismerem Londont és a londoni tudományt, és meglepett, hogy mennyi újat tanultam ebből a könyvből, hogy mi mindent elém tárt, amiről korábban nem tudtam. Még mindig sok a felfedeznivaló számomra és az olvasó számára is. Ez a könyv útmutató eddig nem ismert helyekhez, emlékművekhez és tudósokhoz, és segít a felfedezésben. A könyv átfogó, felkészült és tájékozott, élvezet olvasni és útikönyvként használni mindazok számára, akik érdeklődnek London és a tudomány iránt.

Paul Nurse

élettani vagy orvostudományi Nobel-díjas (2001), a Francis Crick Intézet (London) igazgatója, a Royal Society korábbi elnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/hargittai-londoni-setak-a-tudomany-korul//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave