Hargittai István, Hargittai Magdolna

Londoni séták a tudomány körül


Royal Institution

A Royal Institution (Királyi Intézet, hivatalos nevén Royal Institution of Great Britain) 1799-ben jött létre, miután Rumford grófja indítványozta, hogy alapítsanak Londonban egy „tudás terjesztésére szolgáló intézményt”. Még ebben az évben megvásároltak egy épületet az Albemarle Streeten. A Royal Institution első titkára Rumford grófja lett. Az intézmény célja a tudományos ismeretterjesztés. Később a Royal Institution égisze alatt alakult meg a Davy–Faraday Kutatólaboratórium, ahol kiemelt területeken folytatnak tudományos kutatásokat. Ma az egyik ilyen terület a nanotudomány. A Royal Institutionhöz tartozó laboratórium színvonalát hűen tükrözi, hogy kutatói közül tizenöten kaptak Nobel-díjat, ötöt-ötöt a három (fizikai, kémiai, élettani vagy orvosi) kategóriában. A Royal Institution kutatói tíz új elem felfedezésében vettek részt.

Londoni séták a tudomány körül

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 726 6

Az eredeti angol nyelvű kiadás előszavából:

Londonban nőttem fel, és életem több periódusában dolgoztam Londonban. Ma is ebben a városban élek. Az évek során mindig úgy róttam London utcáit, hogy mindenütt a tudomány megjelenését fürkésztem. Jól ismerem Londont és a londoni tudományt, és meglepett, hogy mennyi újat tanultam ebből a könyvből, hogy mi mindent elém tárt, amiről korábban nem tudtam. Még mindig sok a felfedeznivaló számomra és az olvasó számára is. Ez a könyv útmutató eddig nem ismert helyekhez, emlékművekhez és tudósokhoz, és segít a felfedezésben. A könyv átfogó, felkészült és tájékozott, élvezet olvasni és útikönyvként használni mindazok számára, akik érdeklődnek London és a tudomány iránt.

Paul Nurse

élettani vagy orvostudományi Nobel-díjas (2001), a Francis Crick Intézet (London) igazgatója, a Royal Society korábbi elnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/hargittai-londoni-setak-a-tudomany-korul//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave