Hargittai István, Hargittai Magdolna

Londoni séták a tudomány körül


Királyi Orvosi Társaság

A Londoni Orvosi és Sebészi Társaságot 1805-ben alapították, hogy a tagok megoszthassák egymással orvosi és egészségügyi tudásukat. (Az angol elnevezésben – Medical and Chirurgical Society – a chirurgical szó a „kéz” görög nevéből származik csakúgy, mint a kémiában használt kiralitás kifejezés; arra utal, hogy a sebészet a kézügyességből fakad.) 1834-ben, IV. Vilmos királyi oklevelének elnyerése után Királyi Orvosi és Sebészi Társaság lett a neve. 1907-ben tizenöt szakorvosi társaság beolvadása nyomán alakult meg a mai Királyi Orvosi Társaság (Royal Society of Medicine, RSM), VII. Eduárd oklevelével. A jelenlegi székhelyet 1912-ben avatták fel. London leghíresebb tudósai közül többen beléptek a társaságba, például Charles Darwin, Edward Jenner, Sigmund Freud, Sir Alexander Fleming, Thomas Addison (az Addison-kór felfedezője; ez a mellékvesekéreg működésének rendellenessége, John F. Kennedy amerikai elnök is ebben a betegségben szenvedett). Sir Henry Wellcome a társaság támogatója és tiszteletbeli tagja, Sir Henry Dale az elnöke, korábban a Royal Society elnöke volt. A fejezet későbbi részében még visszatérünk rájuk.

Londoni séták a tudomány körül

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 726 6

Az eredeti angol nyelvű kiadás előszavából:

Londonban nőttem fel, és életem több periódusában dolgoztam Londonban. Ma is ebben a városban élek. Az évek során mindig úgy róttam London utcáit, hogy mindenütt a tudomány megjelenését fürkésztem. Jól ismerem Londont és a londoni tudományt, és meglepett, hogy mennyi újat tanultam ebből a könyvből, hogy mi mindent elém tárt, amiről korábban nem tudtam. Még mindig sok a felfedeznivaló számomra és az olvasó számára is. Ez a könyv útmutató eddig nem ismert helyekhez, emlékművekhez és tudósokhoz, és segít a felfedezésben. A könyv átfogó, felkészült és tájékozott, élvezet olvasni és útikönyvként használni mindazok számára, akik érdeklődnek London és a tudomány iránt.

Paul Nurse

élettani vagy orvostudományi Nobel-díjas (2001), a Francis Crick Intézet (London) igazgatója, a Royal Society korábbi elnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/hargittai-londoni-setak-a-tudomany-korul//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave