Hargittai István, Hargittai Magdolna

Londoni séták a tudomány körül


Szerzői előszó

A Londoni séták a tudomány körül a negyedik kötete annak a sorozatnak, amely nagyvárosok tudományhoz és tudósokhoz kötődő emlékműveit, emléktábláit mutatja be. Korábban Budapestről, New Yorkról és Moszkváról jelent meg hasonló könyvünk. A „tudományt” gyűjtőfogalomként használjuk: a természettudomány mellett idesoroljuk a felfedezéseket, a gyógyítást és a műszaki tudományt is. A kimagasló brit tudományos teljesítmények tükrében nem véletlen, hogy Londonra esett a választásunk. Bár Cambridge, Oxford, Edinburgh, Manchester és más városok szintén dicsekedhetnek jelentős tudományos eredményekkel, London két szempontból is különleges. Egyrészt ez a brit uralkodók székhelye, a királyi család érdeklődése pedig lendületet adott a tudomány fejlődésének. Másrészt Londonban kaptak helyet az olyan nagy intézmények, mint például a British Museum vagy a Royal Society (Királyi Természettudományi Akadémia), és ezek a fókuszpontok számos kiváló elmét vonzanak magukhoz. London mint főváros az egész ország nagyjainak emlékművet állít, függetlenül attól, hogy ott éltek-e, vagy sem. Nagy-Britanniában maguk a tudósok ismerték fel a tudás zavartalan gyarapításának és átadásának fontosságát, ezért Londonban ők kezdeményezték nagy intézmények alapítását, míg a világ több más nagyvárosában a hatalom hívott életre tudományos intézményeket. A múlt eredményeinek elismerése emlékművek sokaságát eredményezte: a különleges alkotásoktól a remek szobrokon át a „kék táblák”-ig (vagy más színű emléktáblákig) terjed a skála.

Londoni séták a tudomány körül

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 726 6

Az eredeti angol nyelvű kiadás előszavából:

Londonban nőttem fel, és életem több periódusában dolgoztam Londonban. Ma is ebben a városban élek. Az évek során mindig úgy róttam London utcáit, hogy mindenütt a tudomány megjelenését fürkésztem. Jól ismerem Londont és a londoni tudományt, és meglepett, hogy mennyi újat tanultam ebből a könyvből, hogy mi mindent elém tárt, amiről korábban nem tudtam. Még mindig sok a felfedeznivaló számomra és az olvasó számára is. Ez a könyv útmutató eddig nem ismert helyekhez, emlékművekhez és tudósokhoz, és segít a felfedezésben. A könyv átfogó, felkészült és tájékozott, élvezet olvasni és útikönyvként használni mindazok számára, akik érdeklődnek London és a tudomány iránt.

Paul Nurse

élettani vagy orvostudományi Nobel-díjas (2001), a Francis Crick Intézet (London) igazgatója, a Royal Society korábbi elnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/hargittai-londoni-setak-a-tudomany-korul//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave