Hargittai István, Hargittai Magdolna

Londoni séták a tudomány körül


Számítástudomány

Charles Babbage (1791‒1871) angol matematikus és feltaláló volt. A Cambridge-i Egyetemen tanult, előbb a Trinity College-ban, aztán a Peterhouse-ban. Barátaival, John Herschellel és George Peacockkal, akik később szintén híres tudósok lettek, saját klubot alapítottak, az Analitikai Társaságot, amely arra szolgált, hogy minél több tudást szívjanak magukba. Az egyetem után Babbage a Royal Institutionben adott elő; idővel a Royal Society tagja lett. 1828 és 1839 között nagyon tekintélyes pozíciót töltött be: a matematika Lucas-professzora volt Cambridge-ben. Különleges pálya állt mögötte: sokféle területen próbálta ki a tehetségét, és ellentmondásokba is keveredett. Az elsők között járult hozzá a modern metrológia (méréstudomány) fejlődéséhez, és innovatív mérnöki projekteken dolgozott ‒ részben Isambard Kingdom Brunellel együtt. A szem vizsgálatára szolgáló oftalmoszkópja innovációinak tipikus sorsára jutott: a szakemberek nem vettek róla tudomást, és később, tőle függetlenül Hermann von Helmholtz is felfedezte. Ugyancsak jelentős előrelépést ért el a kriptográfiában.

Londoni séták a tudomány körül

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 726 6

Az eredeti angol nyelvű kiadás előszavából:

Londonban nőttem fel, és életem több periódusában dolgoztam Londonban. Ma is ebben a városban élek. Az évek során mindig úgy róttam London utcáit, hogy mindenütt a tudomány megjelenését fürkésztem. Jól ismerem Londont és a londoni tudományt, és meglepett, hogy mennyi újat tanultam ebből a könyvből, hogy mi mindent elém tárt, amiről korábban nem tudtam. Még mindig sok a felfedeznivaló számomra és az olvasó számára is. Ez a könyv útmutató eddig nem ismert helyekhez, emlékművekhez és tudósokhoz, és segít a felfedezésben. A könyv átfogó, felkészült és tájékozott, élvezet olvasni és útikönyvként használni mindazok számára, akik érdeklődnek London és a tudomány iránt.

Paul Nurse

élettani vagy orvostudományi Nobel-díjas (2001), a Francis Crick Intézet (London) igazgatója, a Royal Society korábbi elnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/hargittai-londoni-setak-a-tudomany-korul//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave