Hargittai István, Hargittai Magdolna

Londoni séták a tudomány körül


A gőzmozdony

James Watt (1736‒1819) gépészmérnök, feltaláló és gyakorlott kémikus volt. Elsősorban gőzgépe miatt ismerjük a nevét. Ez egy korábbi konstrukció módosított változata; az eredetit Thomas Newcomen (1664‒1729) készítette 1712-ben. Watt Skóciában járt iskolába. Tizennyolc éves korában egy évre Londonba ment: műszerkészítést tanult. Glasgow-ban kezdte a pályáját, javította a Glasgow-i Egyetem professzorainak műszereit, végül már újakat is készített. A fizikus és kémikus Joseph Black és a közgazdász Adam Smith1 barátja lett. 1763-ban megkérték, hogy javítsa meg Newcomen gőzgépét. Ekkorra már sokat tudott a hőről és a hőátadásról. (Ezt ma a termodinamika tudománya tárgyalja.) Miután megjavította Newcomen gőzgépét, és helyreállította a működését, fontos megfigyelést tett. A gépnek a hőt, vagyis a hőenergiát mechanikai energiává kellett átalakítania, de a gép konstrukciója miatt a hőenergia nagy része veszendőbe ment. Watt változásokat vezetett be. Újításai eredményeként jóval kevesebb hő veszett kárba, ennek megfelelően pedig jóval több hasznos mechanikai energia termelődött.2 Eredeti ötletétől és első működőképes modelljétől azonban még hosszú út vezetett az ipari gépek előállításáig. Csak jelentős pénzráfordítás és több mint egy évtizednyi kemény munka után kezdődhetett el a „gőzkorszak”. Watt azonban elszánt volt, és még a kereskedelmi siker után is évekig fejlesztette a gépét. Watt és társai nem kapták meg könnyen a szabadalmakat, ahogyan a használatukért járó pénzt sem.

Londoni séták a tudomány körül

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 726 6

Az eredeti angol nyelvű kiadás előszavából:

Londonban nőttem fel, és életem több periódusában dolgoztam Londonban. Ma is ebben a városban élek. Az évek során mindig úgy róttam London utcáit, hogy mindenütt a tudomány megjelenését fürkésztem. Jól ismerem Londont és a londoni tudományt, és meglepett, hogy mennyi újat tanultam ebből a könyvből, hogy mi mindent elém tárt, amiről korábban nem tudtam. Még mindig sok a felfedeznivaló számomra és az olvasó számára is. Ez a könyv útmutató eddig nem ismert helyekhez, emlékművekhez és tudósokhoz, és segít a felfedezésben. A könyv átfogó, felkészült és tájékozott, élvezet olvasni és útikönyvként használni mindazok számára, akik érdeklődnek London és a tudomány iránt.

Paul Nurse

élettani vagy orvostudományi Nobel-díjas (2001), a Francis Crick Intézet (London) igazgatója, a Royal Society korábbi elnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/hargittai-londoni-setak-a-tudomany-korul//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave