Hargittai István, Hargittai Magdolna

Londoni séták a tudomány körül


Filozófiai megalapozás

Sir Francis Bacon (1561‒1626) Cambridge-ben tanult. Filozófus, államférfi, jogász – és a tudományos módszer „atyja” volt: ő fektette le az angol tudományművelés alapjait. Tudományfilozófiája hatást gyakorolt a Royal Society (Királyi Természettudományi Akadémia) eredeti célkitűzésére, pedig Bacon évtizedekkel a társaság alapítása előtt halt meg. Ő teremtette meg és hirdette az empirizmust: kiállt amellett, hogy a tudomány megfigyelésből és tapasztalásból fakad. Tudományos módszerét, amelyet ma is baconi módszernek neveznek, a Novum Organumban fejtette ki (1620). A könyv címe Arisztotelész Organonjára utalt, mert ahhoz képest akart újat hozni. Arisztotelész elméleti megközelítése helyett Bacon a kísérletezés fontosságát hangsúlyozta.

Londoni séták a tudomány körül

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 726 6

Az eredeti angol nyelvű kiadás előszavából:

Londonban nőttem fel, és életem több periódusában dolgoztam Londonban. Ma is ebben a városban élek. Az évek során mindig úgy róttam London utcáit, hogy mindenütt a tudomány megjelenését fürkésztem. Jól ismerem Londont és a londoni tudományt, és meglepett, hogy mennyi újat tanultam ebből a könyvből, hogy mi mindent elém tárt, amiről korábban nem tudtam. Még mindig sok a felfedeznivaló számomra és az olvasó számára is. Ez a könyv útmutató eddig nem ismert helyekhez, emlékművekhez és tudósokhoz, és segít a felfedezésben. A könyv átfogó, felkészült és tájékozott, élvezet olvasni és útikönyvként használni mindazok számára, akik érdeklődnek London és a tudomány iránt.

Paul Nurse

élettani vagy orvostudományi Nobel-díjas (2001), a Francis Crick Intézet (London) igazgatója, a Royal Society korábbi elnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/hargittai-londoni-setak-a-tudomany-korul//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave