Roger Penrose

A császár új elméje

Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei


Miért a kvantumgravitáció?

Mi újat lehet megtanulnunk az agyra és értelemre vonatkozóan abból, amivel az előző fejezetben találkoztunk? Bár felvillantak azok a mindent átfogó fizikai elvek, amelyek „időfolyás” érzékelésünk irányítottságának alapjául szolgálnak, mindeddig nem látszik, hogy bepillantást nyertünk volna a kérdésbe, miért érzékeljük az idő folyását, vagy miért érzékelünk egyáltalán. Véleményem szerint sokkal radikálisabb elképzelésekre van szükség. Előadásom eddig nem volt különösebben radikális, bár olykor a szokásostól eltérő hangsúlyokat használtam. Megismerkedtünk a termodinamika második főtételével, és igyekeztem meggyőzni az Olvasót, hogy e törvényt – amilyen speciális formában a Természet kiválasztotta, hogy átnyújtsa nekünk – a világegyetem Nagy Robbanáseredetére fennálló nagyon erős geometriai megszorításig lehet visszavezetni: ez a Weyl-féle görbületi hipotézis. Egyes kozmológusok esetleg némiképp eltérően szeretik jellemezni e kezdeti megszorítást, ám a kezdeti szingularitásra mindenképpen ki kell ilyet róni. A következtetések, amelyeket e hipotézisből felvázolni készülök, sokkal kevésbé lesznek hagyományosak, mint maga a hipotézis. Azt állítom, hogy a kvantumelmélet kereteit kell megváltoztatnunk!

A császár új elméje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 863 7

Ha azt mondjuk: matematikai fizika, sokan erős késztetést éreznek majd, hogy visszategyék ezt a könyvet a polcra. Pedig ezzel nagy hibát követnének el, mert A császár új elméje éppen a laikus érdeklődőket szólítja meg, amellett, hogy a témában járatosabbaknak is érdekes olvasmányul szolgál. Szórakoztató, könnyen érthető stílusban fedi fel előttünk világunk legnagyobb rejtélyeit - olyan kérdéseket, amelyekről korábban csak alig érthető szaknyelven születtek könyvek.

Roger Penrose, korunk egyik legnagyobb matematikai fizikusa azonban leül az asztalunkhoz, és úgy magyarázza el nekünk a mesterséges intelligenciát, a kvantummechanikát, a relativitáselméletet vagy a kozmológiát, mintha csak a tegnap este látott, izgalmas filmről mesélne. A könyv ezért az elmúlt években igazi klasszikussá vált - és azért is, mert sokak szerint meggyőzően érvel a számítógépek önmagukat meghaladó mesterséges intelligenciájának hívei ellen. Penrose bebizonyítja, hogy az értelem nem egyszerű fizikai törvények alapján működő gép, és az emberi elme mindig is többre lesz képes, mint parányi kapcsolók és huzalok tetszőlegesen bonyolult szerveződése, ezért az embert legyőző mesterséges intelligencia elméletének önjelölt császárai meztelenek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-a-csaszar-uj-elmeje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave