Roger Penrose

A császár új elméje

Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei


Időaszimmetria az állapotvektor-redukcióban

Úgy látszik, valóban itt maradtunk azzal a következtetéssel, hogy a KKG időaszimmetrikus elmélet kell legyen, amelynek egyik következménye a WGH (vagy valami nagyon hasonló). Hogyan lehetséges idősszimmetrikus elméletet kapnunk két időszimmetrikus alkotórészből: a kvantumelméletből és az általános relativitáselméletből? Kiderül, hogy erre van egy sor elképzelhető technikai lehetőség, amelyek egyike sincs még igazán feltárva (vö. Ashtekar és mások 1989). Am én ettől eltérő irányban óhajtok vizsgálódni. Jeleztem, hogy a kvantumelmélet „időszimmetrikus”, de ez valójában csak az elmélet U részére (Schrödinger-egyenlet stb.) vonatkozik. A 7. fejezet elején a fizikai törvények időszimmetriájáról folytatott vizsgálataimban megfontoltan távol tartottam magam az R résztől (a hullámfüggvény-redukciótól). Uralkodónak látszik az a nézet, hogy R szintén időszimmetrikus kell legyen. Lehet azért, mert sokan viszolyognak attól, hogy R-et tényleges, U-tól független „eljárásnak” tekintsék; ekkor U időszimmetriája maga után kellene vonja R időszimmetriáját is. Szeretnék érvelni, hogy ez nincs így: R időaszimmetrikus – legalábbis akkor, ha egyszerűen azt a fizikusok által elfogadott eljárást jelenti, amellyel valószínűségeket számítanak a kvantummechanikában.

A császár új elméje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 863 7

Ha azt mondjuk: matematikai fizika, sokan erős késztetést éreznek majd, hogy visszategyék ezt a könyvet a polcra. Pedig ezzel nagy hibát követnének el, mert A császár új elméje éppen a laikus érdeklődőket szólítja meg, amellett, hogy a témában járatosabbaknak is érdekes olvasmányul szolgál. Szórakoztató, könnyen érthető stílusban fedi fel előttünk világunk legnagyobb rejtélyeit - olyan kérdéseket, amelyekről korábban csak alig érthető szaknyelven születtek könyvek.

Roger Penrose, korunk egyik legnagyobb matematikai fizikusa azonban leül az asztalunkhoz, és úgy magyarázza el nekünk a mesterséges intelligenciát, a kvantummechanikát, a relativitáselméletet vagy a kozmológiát, mintha csak a tegnap este látott, izgalmas filmről mesélne. A könyv ezért az elmúlt években igazi klasszikussá vált - és azért is, mert sokak szerint meggyőzően érvel a számítógépek önmagukat meghaladó mesterséges intelligenciájának hívei ellen. Penrose bebizonyítja, hogy az értelem nem egyszerű fizikai törvények alapján működő gép, és az emberi elme mindig is többre lesz képes, mint parányi kapcsolók és huzalok tetszőlegesen bonyolult szerveződése, ezért az embert legyőző mesterséges intelligencia elméletének önjelölt császárai meztelenek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-a-csaszar-uj-elmeje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave