Roger Penrose

A császár új elméje

Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei


Ihlet, meglátás, eredetiség

Szeretnék néhány megjegyzést tenni az új meglátásának azokra az időnkénti felvillanásaira vonatkozóan, amelyeket ihletnek nevezünk. Olyan gondolatok és képek-e ezek, amelyek rejtélyes módon a nem tudatos értelemből jönnek, vagy valamilyen lényeges értelemben magának a tudatosságnak a termékei? Sok példát lehet idézni, nagy gondolkodók írták le ilyen irányú tapasztalataikat. Mint matematikus különösen más matematikusok ihletett és eredeti gondolataival foglalkozom, de azt hiszem, nagyon sok közös vonás van a matematika és más tudományok és a művészetek között. Kitűnő olvasmányként ajánlom az Olvasónak a nagyon neves francia matematikus, Jacques Hadamard klasszikus művét, A felfedezés pszichológiája a matematika területén című karcsú kis kötetet. Számos tapasztalatot idéz, amelyeket vezető matematikusok és más emberek ihletett állapotukról írtak le. Az egyik legismertebb Henri Poincarétől származik. Ő először leírja, milyen alapos és tudatos erőfeszítéseket tett az ún. Fuchs-függvények kutatásában, de zsákutcába jutott. Ekkor:

A császár új elméje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 863 7

Ha azt mondjuk: matematikai fizika, sokan erős késztetést éreznek majd, hogy visszategyék ezt a könyvet a polcra. Pedig ezzel nagy hibát követnének el, mert A császár új elméje éppen a laikus érdeklődőket szólítja meg, amellett, hogy a témában járatosabbaknak is érdekes olvasmányul szolgál. Szórakoztató, könnyen érthető stílusban fedi fel előttünk világunk legnagyobb rejtélyeit - olyan kérdéseket, amelyekről korábban csak alig érthető szaknyelven születtek könyvek.

Roger Penrose, korunk egyik legnagyobb matematikai fizikusa azonban leül az asztalunkhoz, és úgy magyarázza el nekünk a mesterséges intelligenciát, a kvantummechanikát, a relativitáselméletet vagy a kozmológiát, mintha csak a tegnap este látott, izgalmas filmről mesélne. A könyv ezért az elmúlt években igazi klasszikussá vált - és azért is, mert sokak szerint meggyőzően érvel a számítógépek önmagukat meghaladó mesterséges intelligenciájának hívei ellen. Penrose bebizonyítja, hogy az értelem nem egyszerű fizikai törvények alapján működő gép, és az emberi elme mindig is többre lesz képes, mint parányi kapcsolók és huzalok tetszőlegesen bonyolult szerveződése, ezért az embert legyőző mesterséges intelligencia elméletének önjelölt császárai meztelenek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-a-csaszar-uj-elmeje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave