Roger Penrose

A császár új elméje

Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei


Determinizmus és erős determinizmus

Mindeddig keveset mondtam a „szabad akarat” kérdéséről, amelyet általában az értelem–test probléma aktív része alapkérdésének tartanak. Ehelyett inkább saját javaslatomra összpontosítottam, mely szerint a tudatos tevékenység szerepének van egy lényeges nemalgoritmikus vonása. A szabad akarat kérdését rendszerint a fizikai determinizmussal összefüggésben tárgyalják. Emlékezzünk arra, hogy a legtöbb SZUPER elméletünkben világos a determinizmus olyan értelemben, hogy ha a rendszer állapota tetszőleges időpillanatban ismert,184 akkor az elmélet egyenletei tökéletesen meghatározzák azt minden későbbi (vagy korábbi) időpontban. Nem látszik tehát hely a „szabad akarat” számára, mert egy rendszer jövőbeli viselkedését a fizikai törvények, úgy látszik, teljesen meghatározzák. Még a kvantummechanika U részének is megvan ez a teljesen determinisztikus jellege. Az R „kvantumugrás” rész azonban nem determinisztikus, és egy teljesen véletlenszerű elemet vezet be az időfejlődésbe. Korábban sokan hangoztatták, hogy itt lehet szerepe a szabad akaratnak, a tudatosságnak esetleg közvetlen hatása lehet arra, ahogy egy kvantumos rendszer ugorhat. Ám ha R igazán véletlenszerű, akkor nem sokat segít, ha valami pozitívat akarunk tenni szabad akaratunkkal.

A császár új elméje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 863 7

Ha azt mondjuk: matematikai fizika, sokan erős késztetést éreznek majd, hogy visszategyék ezt a könyvet a polcra. Pedig ezzel nagy hibát követnének el, mert A császár új elméje éppen a laikus érdeklődőket szólítja meg, amellett, hogy a témában járatosabbaknak is érdekes olvasmányul szolgál. Szórakoztató, könnyen érthető stílusban fedi fel előttünk világunk legnagyobb rejtélyeit - olyan kérdéseket, amelyekről korábban csak alig érthető szaknyelven születtek könyvek.

Roger Penrose, korunk egyik legnagyobb matematikai fizikusa azonban leül az asztalunkhoz, és úgy magyarázza el nekünk a mesterséges intelligenciát, a kvantummechanikát, a relativitáselméletet vagy a kozmológiát, mintha csak a tegnap este látott, izgalmas filmről mesélne. A könyv ezért az elmúlt években igazi klasszikussá vált - és azért is, mert sokak szerint meggyőzően érvel a számítógépek önmagukat meghaladó mesterséges intelligenciájának hívei ellen. Penrose bebizonyítja, hogy az értelem nem egyszerű fizikai törvények alapján működő gép, és az emberi elme mindig is többre lesz képes, mint parányi kapcsolók és huzalok tetszőlegesen bonyolult szerveződése, ezért az embert legyőző mesterséges intelligencia elméletének önjelölt császárai meztelenek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-a-csaszar-uj-elmeje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave