Roger Penrose

A császár új elméje

Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei


Turing koncepciója

Próbáljunk elképzelni egy gépet, amely valamilyen (végesen definiálható) számítási eljárást hajt végre. Milyen lenne ennek általános alakja? Fel kell készülnünk arra, hogy egy kicsit idealizáljunk, és ne törődjünk túl sokat a gyakorlati dolgokkal: valójában egy matematikailag idealizált „gépről” gondolkodunk. Gépünktől azt várjuk, hogy különböző lehetséges állapotai egy diszkrét sorozatot alkossanak, számuk véges (bár esetleg nagyon nagy szám) legyen. Ezeket a gép belső állapotainak nevezzük. Nem akarjuk azonban korlátozni a számítások méretét, amelyeket gépünk elvileg végre fog hajtani. Emlékezzünk Eukleidész előbbiekben leírt algoritmusára. Ott elvileg nincs korlát a számok nagyságára, amelyekkel az az algoritmus dolgozhat. Az algoritmus – vagy az általános számítási eljárás – pontosan ugyanaz, függetlenül attól, milyen nagyok a számok. Nagyon nagy számokra az eljárás valóban nagyon hosszú időt vehet igénybe, és jelentős mennyiségű „durva papírra” lehet szükség, a mindenkori számítások elvégzésére. Az algoritmus azonban az utasításoknak ugyanaz a véges sorozata, akármilyen nagyok is a számok.

A császár új elméje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 863 7

Ha azt mondjuk: matematikai fizika, sokan erős késztetést éreznek majd, hogy visszategyék ezt a könyvet a polcra. Pedig ezzel nagy hibát követnének el, mert A császár új elméje éppen a laikus érdeklődőket szólítja meg, amellett, hogy a témában járatosabbaknak is érdekes olvasmányul szolgál. Szórakoztató, könnyen érthető stílusban fedi fel előttünk világunk legnagyobb rejtélyeit - olyan kérdéseket, amelyekről korábban csak alig érthető szaknyelven születtek könyvek.

Roger Penrose, korunk egyik legnagyobb matematikai fizikusa azonban leül az asztalunkhoz, és úgy magyarázza el nekünk a mesterséges intelligenciát, a kvantummechanikát, a relativitáselméletet vagy a kozmológiát, mintha csak a tegnap este látott, izgalmas filmről mesélne. A könyv ezért az elmúlt években igazi klasszikussá vált - és azért is, mert sokak szerint meggyőzően érvel a számítógépek önmagukat meghaladó mesterséges intelligenciájának hívei ellen. Penrose bebizonyítja, hogy az értelem nem egyszerű fizikai törvények alapján működő gép, és az emberi elme mindig is többre lesz képes, mint parányi kapcsolók és huzalok tetszőlegesen bonyolult szerveződése, ezért az embert legyőző mesterséges intelligencia elméletének önjelölt császárai meztelenek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-a-csaszar-uj-elmeje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave