Roger Penrose

A császár új elméje

Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei


Church lambda-kalkulusa

A kiszámíthatóság fogalma nagyon fontos és szép matematikai elképzelés. Figyelemre méltóan új is – ahhoz képest, ahogy az ilyen alapvető dolgok mennek a matematikában –, hiszen először az 1930-as években vetették fel. Olyan elképzelés, amely végigvonul a matematika minden területén (jóllehet a legtöbb matematikus egyelőre nem nagyon izgatja magát a kiszámíthatósági kérdésekkel). Ereje részben abból a tényből táplálkozik, hogy a matematikában egyes jól meghatározott műveletek valójában nem kiszámíthatóak (ilyen egy Turing-gép megállásának eldöntése; a 4. fejezetben látunk majd egyéb példákat is). Ha ilyen nem kiszámítható dolgok nem lennének, akkor a kiszámíthatóság fogalmának nem lenne sok matematikai érdekessége. A matematikusok szeretik a rejtvényeket. Számukra érdekes rejtvény lehet annak eldöntése, hogy valamilyen matematikai művelet kiszámítható-e vagy sem. És különösen érdekes azért, mivel ennek a rejtvénynek az általános megoldása maga nem kiszámítható!

A császár új elméje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 863 7

Ha azt mondjuk: matematikai fizika, sokan erős késztetést éreznek majd, hogy visszategyék ezt a könyvet a polcra. Pedig ezzel nagy hibát követnének el, mert A császár új elméje éppen a laikus érdeklődőket szólítja meg, amellett, hogy a témában járatosabbaknak is érdekes olvasmányul szolgál. Szórakoztató, könnyen érthető stílusban fedi fel előttünk világunk legnagyobb rejtélyeit - olyan kérdéseket, amelyekről korábban csak alig érthető szaknyelven születtek könyvek.

Roger Penrose, korunk egyik legnagyobb matematikai fizikusa azonban leül az asztalunkhoz, és úgy magyarázza el nekünk a mesterséges intelligenciát, a kvantummechanikát, a relativitáselméletet vagy a kozmológiát, mintha csak a tegnap este látott, izgalmas filmről mesélne. A könyv ezért az elmúlt években igazi klasszikussá vált - és azért is, mert sokak szerint meggyőzően érvel a számítógépek önmagukat meghaladó mesterséges intelligenciájának hívei ellen. Penrose bebizonyítja, hogy az értelem nem egyszerű fizikai törvények alapján működő gép, és az emberi elme mindig is többre lesz képes, mint parányi kapcsolók és huzalok tetszőlegesen bonyolult szerveződése, ezért az embert legyőző mesterséges intelligencia elméletének önjelölt császárai meztelenek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-a-csaszar-uj-elmeje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave