Roger Penrose

A császár új elméje

Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei


Platonizmus vagy intuicionizmus?

Bemutattam a matematikai filozófia két szembenálló iskoláját, és a formalista nézettel szemben határozottan a platonista mellé álltam. A különbségeket igen leegyszerűsítettem. A nézőpontokat illetően sok finomítás tehető. A „platonizmus” címke alatt lehet vitatkozni például arról, hogy vajon a matematikai gondolkodás objektumainak van-e tényleges „létezésük”, vagy csak a matematikai „igazság” fogalma abszolút. Ezekkel a különbségekkel most nem foglalkozom. Fejemben a matematikai igazság abszolút volta és a matematikai fogalmak platóni létezése ugyanaz a dolog. A „létezés”, amelyet például a Mandelbrot-halmaznak tulajdonítanunk kell, az „abszolút” természetének egy tulajdonsága. Hogy az Argand-sík egy pontja hozzátartozik-e a Mandelbrot-halmazhoz vagy sem, ez abszolút kérdés, független attól, melyik matematikus vagy melyik számítógép vizsgálja. A Mandelbrot-halmaz „matematikusfüggetlensége” adja meg platóni létezését. Továbbmenve, a legfinomabb részletei túl vannak azon, ami számítógépek használatával számunkra elérhető. Ezek az eszközök csak közelítéseit adhatják egy szerkezetnek, amelynek megvan a maga mélyebb és „számítógép-független” létezése. Elfogadom azonban, hogy sok más nézőpont létezhet, amely ésszerűen közelíti meg ezt a kérdést. Ezeken a különbségeken most nem kell sokat töprengnünk.

A császár új elméje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 863 7

Ha azt mondjuk: matematikai fizika, sokan erős késztetést éreznek majd, hogy visszategyék ezt a könyvet a polcra. Pedig ezzel nagy hibát követnének el, mert A császár új elméje éppen a laikus érdeklődőket szólítja meg, amellett, hogy a témában járatosabbaknak is érdekes olvasmányul szolgál. Szórakoztató, könnyen érthető stílusban fedi fel előttünk világunk legnagyobb rejtélyeit - olyan kérdéseket, amelyekről korábban csak alig érthető szaknyelven születtek könyvek.

Roger Penrose, korunk egyik legnagyobb matematikai fizikusa azonban leül az asztalunkhoz, és úgy magyarázza el nekünk a mesterséges intelligenciát, a kvantummechanikát, a relativitáselméletet vagy a kozmológiát, mintha csak a tegnap este látott, izgalmas filmről mesélne. A könyv ezért az elmúlt években igazi klasszikussá vált - és azért is, mert sokak szerint meggyőzően érvel a számítógépek önmagukat meghaladó mesterséges intelligenciájának hívei ellen. Penrose bebizonyítja, hogy az értelem nem egyszerű fizikai törvények alapján működő gép, és az emberi elme mindig is többre lesz képes, mint parányi kapcsolók és huzalok tetszőlegesen bonyolult szerveződése, ezért az embert legyőző mesterséges intelligencia elméletének önjelölt császárai meztelenek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-a-csaszar-uj-elmeje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave