Roger Penrose

A császár új elméje

Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei


Einstein és Poincaré speciális relativitáselmélete

Emlékezzünk vissza a Galilei-féle relativitási elvre, amely azt mondja, hogy Galilei és Newton fizikai törvényei teljesen változatlanok maradnak, ha álló vonatkoztatási rendszerből mozgóra térünk át. Ez azzal jár, hogy a szomszédságunkban lévő objektumok dinamikai viselkedésének egyszerű vizsgálatával nem tudjuk megállapítani, vajon állunk-e vagy egyenletes sebességgel mozgunk valamilyen irányban. (Emlékezzünk Galilei hajójára a tengeren.) Tegyük azonban fel, hogy e törvényekhez hozzátesszük Maxwell egyenleteit. Igaz marad-e ekkor is a Galilei-féle relativitás? Idézzük fel, hogy Maxwell elektromágneses hullámai állandó c sebességgel, a fény sebességével terjednek. A józan ész látszólag azt mondja, hogy ha nagyon gyorsan utazunk egy irányban, akkor azt kell látnunk, hogy a fény sebessége abban az irányban c alá csökken (mert úgy mozgunk, hogy abban az irányban utolérjük a fényt), az ellenkező irányban pedig megfelelően c fölé (mert eltávolodunk a fénytől) – tehát különbözik a Maxwell-elmélet rögzített értékétől. A józan észnek valóban igaza van: a kombinált Newton- és Maxwell-egyenletek nem elégítik ki a Galilei-féle relativitást.

A császár új elméje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 863 7

Ha azt mondjuk: matematikai fizika, sokan erős késztetést éreznek majd, hogy visszategyék ezt a könyvet a polcra. Pedig ezzel nagy hibát követnének el, mert A császár új elméje éppen a laikus érdeklődőket szólítja meg, amellett, hogy a témában járatosabbaknak is érdekes olvasmányul szolgál. Szórakoztató, könnyen érthető stílusban fedi fel előttünk világunk legnagyobb rejtélyeit - olyan kérdéseket, amelyekről korábban csak alig érthető szaknyelven születtek könyvek.

Roger Penrose, korunk egyik legnagyobb matematikai fizikusa azonban leül az asztalunkhoz, és úgy magyarázza el nekünk a mesterséges intelligenciát, a kvantummechanikát, a relativitáselméletet vagy a kozmológiát, mintha csak a tegnap este látott, izgalmas filmről mesélne. A könyv ezért az elmúlt években igazi klasszikussá vált - és azért is, mert sokak szerint meggyőzően érvel a számítógépek önmagukat meghaladó mesterséges intelligenciájának hívei ellen. Penrose bebizonyítja, hogy az értelem nem egyszerű fizikai törvények alapján működő gép, és az emberi elme mindig is többre lesz képes, mint parányi kapcsolók és huzalok tetszőlegesen bonyolult szerveződése, ezért az embert legyőző mesterséges intelligencia elméletének önjelölt császárai meztelenek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-a-csaszar-uj-elmeje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave