Roger Penrose

A császár új elméje

Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei


Köszönetnyilvánítás

Sokan vannak, akik így vagy úgy segítettek e könyv megírásában, és akiket ezért köszönet illet. Különösen áll ez az EMI pártolóira (közülük is főként azokra, akiket egyszer a BBC tv-adásában láttam), akik az ilyen szélsőséges MI vélemények hangoztatásával jó néhány évvel ezelőtt arra ösztönöztek, hogy belefogjak e könyvbe. (Ha tudtam volna, ez mennyi munkával jár majd, félek, el sem kezdtem volna!) Sokan olvasták a kézirat kis részeinek változatait, és sok értékes, jobbító javaslatot tettek: Toby Bailey, David Deutsch (aki nagy segítségemre volt abban is, hogy ellenőrizte a Turing-gépek leírásait), Stuart Hampshire, Jim Hartle, Lane Hughston, Angus McIntyre, Mary Jane Mowat, Tristan Needham, Ted Newman, Eric Penrose, Toby Penrose, Wolfgang Rindler, Engelbert Schücking és Dennis Sciama; nekik szintén köszönetemet fejezem ki. Nagyon hálás vagyok Christopher Penrose-nak a Mandelbrot-halmazra vonatkozó részletes felvilágosításáért, és Jonathan Penrose-nak a sakkozó számítógépekkel kapcsolatban nyújtott hasznos információjáért. Külön köszönet illeti Colin Blackmore-t, Eric Harthot és David Hubelt a 9. fejezet átolvasásáért és ellenőrzéséért, ez ugyanis olyan témával foglalkozik, amelyben biztosan nem vagyok szakértő, noha – és ez mindenkire áll, akinek köszönetet mondok – ők semmiképpen sem felelősek az esetleg megmaradt hibákért. Köszönöm az NSF-nek a DMS 84-05644, DMS 86-06488 és PHY 86-12424 szerződések keretében nyújtott támogatását. Rendkívül hálás vagyok Martin Gardnernek is, aki megtisztelt az előszó megírásával és néhány különleges megjegyzéséért is. Megkülönböztetett hálával tartozom imádott Vanessámnak néhány fejezet gondos és részletes bírálatáért, az irodalomjegyzékhez nyújtott felbecsülhetetlen segítségéért, és semmiképp sem utolsósorban azért, hogy elviselt engem, amikor a legkibírhatatlanabb voltam – mély szeretetéért és támogatásáért, amikor a legnagyobb szükségem volt rá.

A császár új elméje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 863 7

Ha azt mondjuk: matematikai fizika, sokan erős késztetést éreznek majd, hogy visszategyék ezt a könyvet a polcra. Pedig ezzel nagy hibát követnének el, mert A császár új elméje éppen a laikus érdeklődőket szólítja meg, amellett, hogy a témában járatosabbaknak is érdekes olvasmányul szolgál. Szórakoztató, könnyen érthető stílusban fedi fel előttünk világunk legnagyobb rejtélyeit - olyan kérdéseket, amelyekről korábban csak alig érthető szaknyelven születtek könyvek.

Roger Penrose, korunk egyik legnagyobb matematikai fizikusa azonban leül az asztalunkhoz, és úgy magyarázza el nekünk a mesterséges intelligenciát, a kvantummechanikát, a relativitáselméletet vagy a kozmológiát, mintha csak a tegnap este látott, izgalmas filmről mesélne. A könyv ezért az elmúlt években igazi klasszikussá vált - és azért is, mert sokak szerint meggyőzően érvel a számítógépek önmagukat meghaladó mesterséges intelligenciájának hívei ellen. Penrose bebizonyítja, hogy az értelem nem egyszerű fizikai törvények alapján működő gép, és az emberi elme mindig is többre lesz képes, mint parányi kapcsolók és huzalok tetszőlegesen bonyolult szerveződése, ezért az embert legyőző mesterséges intelligencia elméletének önjelölt császárai meztelenek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-a-csaszar-uj-elmeje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave