Roger Penrose

A császár új elméje

Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei


Kvantum-mezőelmélet

A „kvantum-mezőelmélet” néven ismert tárgykör a speciális relativitáselmélet és a kvantummechanika elveinek egyesítéséből nőtt ki. A szokásos (azaz nemrelativisztikus) kvantummechanikától abban különbözik, hogy bármelyik típusú részecske számának nem kell állandónak lennie. Mindegyiknek megvan az antirészecskéje (olykor, például a foton esetében, azonos az eredeti részecskével). Egy tömeges részecske és antirészecskéje egymást megsemmisítve energiává tud szétsugározni, és elegendő energia létre tud hozni egy ilyen párt. A részecskék száma még meghatározott sem kell legyen; megengedett az olyan állapotok lineáris szuperpozíciója, amelyekben a részecskék száma különböző. A legfontosabb kvantum-mezőelmélet a „kvantumelektrodinamika” – alapvetően az elektronok és fotonok elmélete. Ez az elmélet jóslatainak pontosságáról nevezetes (ilyen például az elektron mágneses momentumának pontos értéke, amelyre az előző fejezetben utaltam). Ám az elmélet meglehetősen rendetlen – és nem teljesen következetes –, mert kezdetben értelmetlen „végtelen” válaszokat ad. Ezeket egy „renormalizáció” nevű eljárással el kell tüntetni. Nem minden kvantum-mezőelmélet renormálható, és a számolás azokban is nehéz, amelyek ilyenek.

A császár új elméje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 863 7

Ha azt mondjuk: matematikai fizika, sokan erős késztetést éreznek majd, hogy visszategyék ezt a könyvet a polcra. Pedig ezzel nagy hibát követnének el, mert A császár új elméje éppen a laikus érdeklődőket szólítja meg, amellett, hogy a témában járatosabbaknak is érdekes olvasmányul szolgál. Szórakoztató, könnyen érthető stílusban fedi fel előttünk világunk legnagyobb rejtélyeit - olyan kérdéseket, amelyekről korábban csak alig érthető szaknyelven születtek könyvek.

Roger Penrose, korunk egyik legnagyobb matematikai fizikusa azonban leül az asztalunkhoz, és úgy magyarázza el nekünk a mesterséges intelligenciát, a kvantummechanikát, a relativitáselméletet vagy a kozmológiát, mintha csak a tegnap este látott, izgalmas filmről mesélne. A könyv ezért az elmúlt években igazi klasszikussá vált - és azért is, mert sokak szerint meggyőzően érvel a számítógépek önmagukat meghaladó mesterséges intelligenciájának hívei ellen. Penrose bebizonyítja, hogy az értelem nem egyszerű fizikai törvények alapján működő gép, és az emberi elme mindig is többre lesz képes, mint parányi kapcsolók és huzalok tetszőlegesen bonyolult szerveződése, ezért az embert legyőző mesterséges intelligencia elméletének önjelölt császárai meztelenek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-a-csaszar-uj-elmeje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave