Csath Magdolna (szerk.)

Versenyképességi mozaik


Hozzuk haza a gazdaságot!

A kisebb vállalkozásoknak számos előnyük van a nagyvállalatokkal szemben. Az egyik előny éppen a méretbeli sajátosságokból adódik. Egy kisvállalkozás méretéből eredően sokkal hamarabb tud alkalmazkodni a környezeti változásokhoz. A nagyvállalatok igen sokszor bürokratikus és adminisztratív akadályokba ütköznek, ha egy változtatást szeretnének megvalósítani. Ennek az az oka, hogy egy nagyvállalatban általában sok vezetési és döntési szint van, ami nehezíti és lassítja a döntéshozatalt és a megvalósítást egyaránt. Egy nagyvállalatnál sokkal több ember dolgozik, akiket a változtatás mellé kell állítani. Egy kisebb cégnél ez jóval könnyebb lehet, kevesebb időt és energiát igényelhet. A nagyvállalatok esetében a szervezeti bürokrácia lassító tényező még akkor is, ha korábban a szervezet igyekezett rugalmasabb döntéshozatali mechanizmust kiépíteni. Egy nagyvállalat sokkal lassabban tud bármit átültetni a gyakorlatba, hiszen több idő kell a tájékoztatáshoz, a bevonáshoz, a felkészüléshez, a dokumentáláshoz – egyszóval a nagyobb szervezeteknek több mindent kell egyszerre mozgósítaniuk a változások sikeres bevezetéséhez. Ugyanez egy kisebb vállalkozás esetén kevésbé köti le a szervezetet, gyorsabb lehet a döntéshozatal, a vállalkozás hamarabb képes teljes irányváltásra, profilbővítésre vagy -változtatásra, így hamarabb lehet képes megvalósítani egy új stratégiai döntést is.

Versenyképességi mozaik

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 758 7

A versenyképesség fogalmának korunk változó, nehezen kiszámítható környezetében új tartalmat, kibővített értelmezést kell nyernie. Vizsgálatát ezért további területekre is célszerű kiterjeszteni. A cégeknek és a nemzeteknek egyre inkább versenyképessé kell válnia válságállóképességben, rugalmasságban, előre gondolkodásban és a változások időbeli észlelésében és kezelésében. Ehhez innovációra, agilitásra, változtatási készségre és képességre van szükség.

E könyv tizenhárom, egymáshoz kapcsolódó, de ugyanakkor önálló életet is élő fejezetének fő üzenete éppen ez: a versenyképesség javításának kulcsa az innováció, a megújulás, a gazdasági szerkezet magas újdonságtartalmat hordozó arányának bővítése. Ebben pedig kulcsszerepet kell kapnia a humán vagyon bővítésének, és a társadalmi tőke, a bizalmi szint erősítésének. A versenyképesség ugyanakkor egyre inkább értékrend is: az emberek jól-létét, spirituális emelkedését és a környezeti állapot romlásának megakadályozását is jelenti. Ehhez – a mennyiségi célokon kívül – a minőség melletti elkötelezettség is szükséges.

Ez a könyv – bár sok fontos témát felvet – nem vállalhatta a nagyon szerteágazó versenyképességi témakör teljes feldolgozását. Mozaikokban ragadja meg a szerzők által legfontosabbaknak ítélt problémákat, amelyekkel kapcsolatban a gyakorlat számára is ajánlható javaslatokat is megfogalmaz. Ezzel szeretne hozzájárulni a versenyképességről zajló elméleti és gyakorlati vitákhoz, és a döntéshozók figyelmét is ráirányítani a szemléletváltás fontosságára. A könyvet vállalati szakembereknek, szaktanácsadóknak és egyetemi hallgatóknak is ajánljuk, remélve, hogy hasznosítják és tovább is fejlesztik a felvetett gondolatokat.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csath-versenykepessegi-mozaik//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave