Csath Magdolna (szerk.)

Versenyképességi mozaik


A térgazdasági növekedés átfogó kérdései

A térgazdaság növekedési kérdései manapság kétségtelenül az érdeklődés középpontjában állnak, mivel a területi különbségek csökkentése és a regionális versenyképesség növelése elsődleges cél minden nemzeti kormányzat számára. Sokan foglalkoznak a térgazdaság ezen sürgető problémáival, amelyek napjainkban már nemcsak a rurális területeket és ezek hátrányait, hanem a városi élet jellemző problémáit is érintik. Nyugodt lelkiismerettel állíthattuk, hogy a világban a nemzeti kormányok nagyban érdekeltek a területi növekedés eredményeiben, nagy ráhatással rendelkeznek ezen folyamatok befolyásolására, és hasonlóan nagy a felelősségük abban, hogy ezt a regionális versenyképességet a társadalmilag megkívánt irányba vigyék. Mégis azt mondhatjuk, hogy kevés olyan kormány van, amely valaha is következetes politikát folytatott volna a területi tervezést illetően. Az 1950-es évektől kezdve némi csalódottság tapasztalható, amiért az úgynevezett fejlődő országok nem érik utol a fejlettebbeket, még a különféle folyamatos és nagymértékű nemzetközi támogatások ellenére sem. Napjainkra már jól látható, hogy számos régió támogatásokkal együtt sem képes a növekvő versenyképesség útjára lépni, így az okszerű vizsgálatokra alapozott regionális versenyképességi tényezők elemzése – ha lehet ezt mondani – még inkább előtérbe kerül. Ráadásul azok a gazdaságstatisztikusok, akik a világ országai közti regionális különbségeket vizsgálják, úgy vélik, okuk van megkérdőjelezni a konvergencia elkerülhetetlenségét, így az endogén forrásokra alapozott regionális versenyképességi stratégiák előtérbe helyezését.

Versenyképességi mozaik

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 758 7

A versenyképesség fogalmának korunk változó, nehezen kiszámítható környezetében új tartalmat, kibővített értelmezést kell nyernie. Vizsgálatát ezért további területekre is célszerű kiterjeszteni. A cégeknek és a nemzeteknek egyre inkább versenyképessé kell válnia válságállóképességben, rugalmasságban, előre gondolkodásban és a változások időbeli észlelésében és kezelésében. Ehhez innovációra, agilitásra, változtatási készségre és képességre van szükség.

E könyv tizenhárom, egymáshoz kapcsolódó, de ugyanakkor önálló életet is élő fejezetének fő üzenete éppen ez: a versenyképesség javításának kulcsa az innováció, a megújulás, a gazdasági szerkezet magas újdonságtartalmat hordozó arányának bővítése. Ebben pedig kulcsszerepet kell kapnia a humán vagyon bővítésének, és a társadalmi tőke, a bizalmi szint erősítésének. A versenyképesség ugyanakkor egyre inkább értékrend is: az emberek jól-létét, spirituális emelkedését és a környezeti állapot romlásának megakadályozását is jelenti. Ehhez – a mennyiségi célokon kívül – a minőség melletti elkötelezettség is szükséges.

Ez a könyv – bár sok fontos témát felvet – nem vállalhatta a nagyon szerteágazó versenyképességi témakör teljes feldolgozását. Mozaikokban ragadja meg a szerzők által legfontosabbaknak ítélt problémákat, amelyekkel kapcsolatban a gyakorlat számára is ajánlható javaslatokat is megfogalmaz. Ezzel szeretne hozzájárulni a versenyképességről zajló elméleti és gyakorlati vitákhoz, és a döntéshozók figyelmét is ráirányítani a szemléletváltás fontosságára. A könyvet vállalati szakembereknek, szaktanácsadóknak és egyetemi hallgatóknak is ajánljuk, remélve, hogy hasznosítják és tovább is fejlesztik a felvetett gondolatokat.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csath-versenykepessegi-mozaik//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave